Hieronymus noster: mednarodni simpozij ob 1600‐letnici Hieronimove smrti

Mednarodni simpozij ob 1600‐letnici Hieronimove smrti z naslovom Hieronymus noster se bo odvil v Ljubljani 24.–26. oktobra 2019 v dvorani SAZU. Organizirajo ga Slovenska akademija znanosti in umetnosti; univerze v Ljubljani, Zagrebu, Gradcu in Varšavi; Srednjeevropska univerza na Dunaju (CEU); mednarodna mreža Europa Renascens; projekt DANUBIUS (Université de Lille); in Institut des Sources chrétiennes.

Programska usmeritev

Hieronyme, veni foras, »Hieronim, pridi ven«, je zapisal sam Hieronim v pismu prijatelju (Ep. 4) kot svojo osebno željo, naslovljeno na Boga. Nanjo se bo skušal odzvati mednarodni znanstveni simpozij ob 1600‐letnici Hieronimove smrti, na katerem bodo slovenski in tuji poznavalci osvetlili novejše raziskovalne trende, povezane z življenjem, opusom ter recepcijo antičnega asketa, biblicista, življenjepisca, popotnika, epistolografa, teologa, eksegeta, satirika in polemika. Srečanje bo potekalo v Ljubljani, med ostalinami antične Emone iz njegovih pisem (Ep. 11–12), ki jo kot genius loci določa bližina Hieronimovega rojstnega kraja Stridona. Ta do danes ostaja neznan, na nekaj potencialnih lokacij pa bo v sklopu simpozija organizirana tudi ekskurzija. Simpozij bo interdisciplinaren in bo Hieronima predstavil v luči nedavnih odkritij z različnih področij, med katerimi so zlasti odmevne arheološke najdbe krščanske Emone v letu 2018. Prispevki se bodo dotikali Hieronimovega zgodovinskega konteksta, arheologije, biblične eksegeze, patristike, klasične filologije in teologije.

Prijava

Vsi, ki bi želeli na simpoziju sodelovati z dvajsetminutnim prispevkom, ki mu bo sledila petminutna diskusija, ste povabljeni, da pošljete naslov in povzetek prispevka v dvesto besedah v angleščini, nemščini, francoščini, italijanščini ali slovenščini do 28. februarja 2019 na naslov simpozij.hieronim@teof.uni-lj.si. Na voljo bo tudi nekaj sredstev za hrano in namestitev. Posebno srečanje bo namenjeno podiplomskim študentom; njihove prijave so še zlasti dobrodošle. Odbor bo prijaviteljem odgovoril do 31. marca 2019.