ICCHS - Mednarodno središče za primerjalne zgodovinske raziskave / International Center for Comparative Historical Studies

Kulturne izmenjave na križiščih in stičiščih Beneške republike in Svetega rimskega cesarstva / Cultural Exchange at and beyond the Crossroads of the Venetian Republic and the Holy Roman Empire

Mednarodno središče za primerjalne zgodovinske raziskave (ICCHS) v soorganizaciji Slovenskega umetnostnozgodovinskega društva in Italijanskega inštituta za kulturo v Sloveniji vljudno vabi na predavanje, ki bo v torek, 10. decembra ob 18. uri v avditoriju Narodne galerije (vhod Prešernova 22):

prof. dr. Riccardo Lattuada, Università degli Studi della Campania ‘Luigi Vanvitelli’

An anti-romantic approach to Baroque Art in the ways of Federico Zeri. Remarks on building images' methods in Orazio and Artemisia Gentileschi, Luca Giordano and others

Ne-romantičen pristop k raziskovanju baročne umetnosti na Zerijev način. Opombe k kompozicijskim metodam Orazia in Artemisie Gentileschi, Luca Giordana in drugih

Prof. dr. Riccardo Lattuada se je po študiju v Neaplju pri Ferdinandu Bologni izpopolnjeval in raziskoval na različnih institucijah v Italiji in tujini, od leta 1988 naprej pa predava na italijanskih univerzah, od 1997 še posebej na t.i. drugi neapeljski univerzi, na kateri je od leta 2016 tudi redni profesor. Je poznavalec baročne umetnosti in med članki, ki jih je objavljal v številnih italijanskih in drugih publikacijah (mdr. v Bollettino d’arte, Dialoghi di Storia dell’Arte, Prospettiva, Storia dell’arte, The Burlington Magazine), so bili še posebej odmevni tisti, ki jih je napisal o neapeljskem slikarstvu 17. stoletja. Tudi tokrat bo na predavanju ob navezavi na delo Federica Zerija predstavil nekatere svoje ugotovitve o neapeljskih slikarjih 17. stoletja.

Riccardo Lattuada se v Ljubljani mudi tudi zaradi predstavitve nove številke revije Valori Tattili, ki ji od letos tudi predseduje. Tokratna ševilka je posvečena Federicu Zeriju ob 20-letnici smrti, na predstavitvi v sredo, 11. decembra, ob 17:30 na Italijanskem inštitutu za kulturo v Sloveniji (Breg 12), pa se bomo spomnili tudi dolgoletnega Zerijevega sodelovanja z Narodno galerijo v Ljubljani. Sodelovala bo tudi dr. Ksenija Rozman, ki je kot kustosinja Narodne galerije s profesorjem Zerijem pripravila vrsto odmevnih razstav in zasnovala stalno predstavitev zbirke evropskih slikarjev, srečanje pa bo povezoval prof. dr. Enrico Lucchese (Univerza v Ljubljani), eden od urednikov revije Valori Tattili.

Torkovo predavanje po potekalo v angleščini, sredina predstavitev pa v italijanščini.

Predavanje:10. decembra ob 18. uri v avditoriju Narodne galerije (vhod Prešernova 22)
Predstavitev Valori Tattili : 11. december ob 17:30 na Italijanskem inštitutu za kulturo v Sloveniji (Breg 12)