Znanstvenoraziskovalni inštitut

Metodološki okvir merjenja uporabniške izkušnje v digitalnih knjižnicah

Metodološki okvir merjenja uporabniške izkušnje v digitalnih knjižnicah

Članica UL, ki izvaja projekt

UL Filozofska fakulteta

Šifra

J5-8247

Naziv projekta

Metodološki okvir merjenja uporabniške izkušnje v digitalnih knjižnicah

Tip

Temeljni projekt

Obdobje trajanja projekta

05. 2017 – 04. 2020

Letni obseg

0,9 FTE

Vodja

Dr. Maja Žumer

Veda in področje

5.13 Družbene vede / Informacijska znanost in bibliotekarstvo

Sodelujoče raziskovalne organizacije

Institut informacijskih znanosti, Maribor

Vrednotenje uporabniške izkušnje v informacijskih sistemih prispeva k izboljšavi sistemov, da je ta kar se da učinkovit, uporabniki pa z njim zadovoljni. V tovrstnih sistemih se je veliko pozornosti že posvečalo merjenju uspešnosti in učinkovitosti, preučevanje uporabniške izkušnje pa je manj raziskano, kljub temu, da je o njegovi pomembnosti govora na drugih, bolj komercialnih področjih. V sklopu projekta smo izdelali metodološki okvir, ki je v prvi vrsti primeren za vrednotenje digitalnih knjižnic, pa tudi drugih vrst bibliografskih informacijskih sistemov. 

Izdelava okvirja je potekala sistematično in iterativno. Osnutek okvirja je identificiral različne vidike vrednotenja in vseboval nabor primernih metod, bodisi obstoječih, bodisi prilagojenih ali razvitih v okviru projekta. Okvir je bil testiran pri vrednotenju konkretnih slovenskih in tujih bibliografskih informacijskih sistemov, ob tem pa sproti ustrezno prilagojen na podlagi pridobljenih rezultatov.

Metodološki ovir za vrednotenje uporabniške izkušnje v digitalnih knjižnicah in bibliografskih sistemih nasploh, je v veliki meri novost v svetovnem merilu. Okvir kot rezultat projekta ni vezan na kulturni prostor in je potencialno mednarodno uporaben. Ob velikem številu razpoložljivih metod in njihove nesistematične uporabe v raziskovanju, izdelan okvir služi tudi kot uporabno orodje praktikom, raziskovalcem in študentom.

Rezultati vrednotenja konkretnih bibliografskih sistemov, še posebej sistema COBISS, ki ga razvija projektni partner IZUM, omogočajo izboljšanje sistemov z namenom pozitivnejše uporabniške izkušnje. Projekt je dodatno vzpostavil dobrodošlo raziskovalno sodelovanje med Oddelkom za bibliotekarstvo, informacijsko znanost in knjigarstvo ter IZUMom.

Projekt je razdeljen na sedem sklopov:

Delovni sklop 1: Pregled obstoječih pristopov k vrednotenju uporabniške izkušnje.

Vsebina: priprava podrobnega pregleda obstoječih raziskav; identifikacija in celovit pregled različnih pristopov k vrednotenju uporabniške izkušnje v kontekstu informacijskih sistemov.

Delovni sklop 2: Identifikacija vidikov vrednotenja.

Vsebina: analiza vidikov uporabniške izkušnje, ki jih lahko vrednotimo; opredelitev vidikov vrednotenja uporabniške izkušnje v kontekstu digitalnih knjižnic; priprava seznama vidikov vrednotenja uporabniške izkušnje in identifikacija ustreznih metod.

Delovni sklop 3: Analiza, adaptacija in razvoj metod vrednotenja.

Vsebina: analiza do sedaj uporabljenih metod za vrednotenje uporabniške izkušnje; primerjava metod s katerimi vrednotimo isti vidik; identifikacija pomanjkljivosti metod; prilagoditev obstoječih instrumentov ali razvoj novih za vrednotenje uporabniške izkušnje v specifičnem kontekstu digitalnih knjižnic.

Delovni sklop 4: Priprava izhodiščnega metodološkega okvirja vrednotenja uporabniške izkušnje.

Vsebina: gradnja izhodiščnega metodološkega okvirja vrednotenja uporabniške izkušnje v bibliografskih informacijskih sistemih, na podlagi ugotovitev iz sklopa 2 in 3; okvir zajema izbor pristopov in metod vrednotenja, v povezavi s posameznimi vidiki uporabniške izkušnje

Delovni sklop 5: Preizkus okvirja vrednotenja na konkretnih domačih in tujih bibliografskih

informacijskih sistemih, priprava ustreznih sprememb okvirja.

Vsebina: Pilotno preizkušanje zgrajenega metodološkega okvirja s parcialnim pristopom; izvajanje več manjših vrednotenj, usmerjenih v preverjanje posameznih delov okvirja; vrednotenje na sistemih COBISS, dLib, Europeana; ustrezno prilagajanje okvirja.

Delovni sklop 6: Dokončen okvir in umestitev v širši kontekst uporabnosti.

Vsebina: Izdelava končne različice okvirja; pokazala se je razlika med zaznano in dejansko uspešnostjo udeležencev pri zadanih nalogah; zaznana uspešnost (ki ni vedno enaka dejanski uspešnosti) ima pozitiven vpliv na uporabniško izkušnjo.

Delovni sklop 7: Uporaba okvirja za vrednotenje domačih bibliografskih informacijskih sistemov

Vsebina: uporaba končnega okvirja za vrednotenje sistemov COBISS in dLib; prikaz možnih uporab okvirja; med izvajanjem vrednotenja tudi identifikacija pomankljivosti in možnosti ustvarjanja pozitivnejše uporabniške izkušnje v obravnavanih sistemih.