Cikel predavanj prof. dr. Cristopha Menkeja

Oddelek za filozofijo Filozofske fakultete UL (projekt Skupno med substanco in subjektom) in Goethe-Institut Ljubljana vljudno vabita na cikel predavanj prof. dr. Christopha Menkeja. 

Cristoph Menke je profesor za Praktično filozofijo na Goethejevi univerzi v Frankfurtu na Majni in eden najpomembnejših nemških filozofov. Nasploh je eden vodilnih mislecev v sodobni kritični teoriji, ki se poglobljeno ukvarja s temami svobode, avtonomije, estetike, prava in politične subjektivnosti. Izbor pomembnejših publikacij: Gegenwart der Tragödie (2005); Kraft. Ein Grundbegriff ästhetischer Anthropologie (2008); Recht und Gewalt (2011); Kritik der Rechte (2015); Autonomie und Befreiung (2018), Theorie der Befreiung (2022).

Ponedeljek, 12.5.2025, Mestni muzej, konferenčna dvorana, 18h
Enakost, inteprelacija, osvoboditev: trije vektorji pripoznanja
Osrednji prispevek pojma pripoznanja je v njegovi zmožnosti, da družbena razmerja misli kot razmerja enakosti. Axel Honneth, ki se pri tem opira na Hegla, pojem pripoznanja razume prav v tej luči. Predavanje si preko obravnave Althusserjevega pojma interpelacije in misli Erica Santnerja prizadeva pokazati, da pripoznanje kot enakost nujno temelji na neenakosti, ki ta razmerja pripoznavanja sploh omogoča: pripoznanje, ki izhaja od neenakega Drugega. Hkrati pa se tako pokaže, da ima pripoznanje neenakosti inherentno dvojno in celo nasprotujočo si dimenzijo: interpelacija k podrejanju je obenem poziv k osvoboditvi.
Predavanje bo v nemškem jeziku s simultanim prevajanjem v slovenščino.

Torek, 13.5.2025, Filozofska fakulteta, predavalnica 426, 19h
Humanizacija narave
Predavanje obravnava vprašanje, ali obstaja človeška narava. To vprašanje se običajno razume kot vprašanje o seznamu lastnosti, ki naj bi opredeljevale tisto, kar je skupno vsem ljudem in jih ločuje od drugih živali — natanko: po naravi. Predavanje razume to vprašanje drugače. Naredi korak nazaj in se vpraša po vlogi in mestu pojma narave pri razumevanju nas samih kot ljudi. Vprašanje je: kaj mislimo z »naravo«, ko poskušamo razumeti sebe kot ljudi? V kakšnem specifičnem smislu se nanašamo nase kot na naravna bitja, ko se poskušamo razumeti kot duhovna, kulturna, simbolna bitja? Predavanje bo poskušalo pokazati, da lahko, če naravno določenost človeka povežemo s to nalogo, pridobimo pojem človeka, ki ne zapade kritiki antropološke razlike kot binarno-hierarhične konstrukcije.
Predavanje bo v angleškem jeziku.

Sreda, 14.5.2025, Filozofska fakulteta, predavalnica 15, 18h
Zakon in zapoved. O morali in svobodi
Ali je lahko moralno dejanje svobodno? Ali je lahko svobodno dejanje moralno? Biti svoboden pomeni biti zaradi samega sebe: pomeni, da se določam sam. Biti moralen pa pomeni biti zaradi drugega: da me določa drugi. Torej, biti moralen pomeni biti nesvoboden, biti določen s strani drugega. Po drugi strani pa biti svoboden pomeni biti neodvisen od določenosti s strani drugega, in torej ne biti moralen, celo biti nemoralen.
Predavanje bo obravnavalo ta paradoks v dveh korakih. Najprej si bom ogledal znan poskus rešitve paradoksa z razumevanjem moralne zahteve kot (celo edinega) »zakona« in z dojemanjem moralnega zakona kot samodoločenega. To je moderna predstava avtonomije. Nato bom predstavil alternativno pojmovanje zunanje, transcendentne »zapovedi« (Gebot v nasprotju z Gesetz) pri Franzu Rosenzweigu, ki subjekt prav s tem, ko ga podredi zahtevi, ki je zanj »preveč«, osvobodi.
Predavanje bo v angleškem jeziku.

Events

Department of Translation Studies, Department of Slovene Studies, Faculty of Arts

Konferenca Jezikovne tehnologije in digitalna humanistika

International Office, Faculty of Arts

Welcome day for Exchange Students

Faculty of Arts

Online presentation for international students

Faculty of Arts

Online presentation of Faculty of Arts for international students

Department of Asian Studies

A documentary feature film The Celestial Dragon