Na Filozofski fakulteti Univerze v Ljubljani študijsko leto 2024/25 posvečamo dediščini. Na fakulteti v okviru vseh humanističnih in družboslovnih ved, še posebej pa v umetnostni zgodovini, literarni zgodovini, zgodovini, arheologiji in etnologiji, raziskujemo in obravnavamo različne vrste in oblike materialne in nematerialne kulturne dediščine, ohranjamo zgodovinski spomin ter identiteto prostora in časa, hkrati pa razvijamo metode za učinkovito evidentiranje, spremljanje, ohranjanje in interpretiranje dediščine. Pri tem se povezujemo z drugimi fakultetami Univerze v Ljubljani, z drugimi univerzami v Sloveniji in po svetu, z inštituti ter ustanovami, ki so sicer hraniteljice in posrednice dediščine.
V Letu dediščine bomo zato v duhu interdisciplinarnega ter inter- in transinteresnega sodelovanja predstavili dejavnosti na področju dediščine ter kritično opozorili na pereče probleme njenega ohranjanja, interpretiranja, razumevanja, posredovanja, zgodovinskega spominjanja, to pa tako v nacionalnih kakor nadnacionalnih okvirih.
Dediščine ne razumemo le kot predmet naših raziskav in snov za naša premišljevanja, ampak tudi kot zavezo naše družbene odgovornosti. Predvsem pa kot neizčrpen navdih našega bivanja. Zato smo naše Leto dediščine FF v študijskem letu 2024/25 poimenovali tudi Leto dediščine, leto navdiha.
Vljudno vabljeni k spremljanju dogodkov ob Letu dediščine FF. Program fakultete, ki je sestavljen iz cikla predavanj, cikla okroglih miz ter cikla ogledov dediščine dopolnjujejo dogodki posameznih oddelkov. Program se bo tekom študijskega leta spreminjal in dopolnjeval.
Sledite nam lahko tudi preko Facebooka.
Kulturna dediščina so snovne in nesnovne dobrine, prakse, šege in navade, vednosti, ideje, podedovane iz preteklosti, ki jih posamezniki, skupine posameznikov in skupnost opredelijo kot izraz in odsev lastnih vrednot, identitet, verskih in drugih prepričanj ter znanj in tradicij.
Republika Slovenija vodi evidence o nepremični, premični in nesnovni kulturni dediščini, ki v prostoru in času sobivajo in učinkujejo druga na drugo. Nepremična dediščina predstavlja prostor za premično dediščino in za življenje nesnovne dediščine. Nesnovna in navidezno neoprijemljiva dediščina zajema najrazličnejše kulturne oblike človekovega izražanja, kamor sodijo tudi umetnosti, besedna, gledališka, glasbena in plesna, pa tudi najraznovrstnejša znanja in veščine. Nesnovna dediščina pomaga tudi osmišljati in razumeti premično in nepremično dediščino. V presečišču med materialno in nematerialno dediščino imajo svoje posebno mesto starodavna besedila, ki jih lahko na eni strani obravnavamo kot zgodovinske artefakte in na drugi strani z vidika znanja, idej, vednosti, ki jih vsebujejo in jih je treba (za)ščititi in ohranjati.
Varstvo dediščine je v javno korist, zato država varovanje dediščine zagotavlja z različnimi zakoni, ki sledijo mednarodnim konvencijam. Mednarodna združenja redno oblikujejo nasvete in navodila, ki pripomorejo k lažjim odločitvam o tem, kako z dediščino ravnati, jo ohranjati in uporabljati. Kljub temu je dediščina v Sloveniji pogosto ogrožena, na eni strani zaradi opuščenosti in opuščanja skrbi zanjo, na drugi strani zaradi velikih finančnih in političnih pritiskov. Z vsakim izgubljenim objektom, predmetom, običajem, besedilom, ki utone v pozabo, izgubimo tako del svoje identitete kot zgodovine.
Vendar zakoni nikakor ne zadostujejo, ko poskušamo obvarovati najpomembnejše enote dediščine. Pri njenem varovanju so namreč vsaj enako pomembni ozaveščanje in osveščanje, izobraževanje in medsebojno povezovanje stroke, lokalne skupnosti in drugih deležnikov. Izjemnega, če ne ključnega pomena za ohranjanje vsakovrstne dediščine, je tudi kritičen in komentatorski diskurz, tj. njeno akademsko raziskovanje, osmišljanje in posredovanje.
Na Filozofski fakulteti Univerze v Ljubljani v okviru vseh humanističnih in družboslovnih ved, še posebej pa v umetnostni zgodovini, literarni zgodovini, zgodovini, arheologiji in etnologiji, raziskujemo in obravnavamo različne vrste in oblike materialne in nematerialne kulturne dediščine, ohranjamo zgodovinski spomin ter identiteto prostora in časa, hkrati pa razvijamo metode za učinkovito evidentiranje, spremljanje, ohranjanje in interpretiranje dediščine. Pri tem se povezujemo z drugimi fakultetami Univerze v Ljubljani, z drugimi univerzami v Sloveniji in po svetu, z inštituti ter ustanovami, ki so sicer hraniteljice in posrednice dediščine.
V Letu dediščine bomo zato v duhu interdisciplinarnega ter inter- in transinteresnega sodelovanja predstavili dejavnosti na področju dediščine ter kritično opozorili na pereče probleme njenega ohranjanja, interpretiranja, razumevanja, posredovanja, zgodovinskega spominjanja, to pa tako v nacionalnih kakor nadnacionalnih okvirih.
Dediščine ne razumemo le kot predmet naših raziskav in snov za naša premišljevanja, ampak tudi kot zavezo naše družbene odgovornosti. Predvsem pa kot neizčrpen navdih našega bivanja. Zato smo naše Leto dediščine FF v študijskem letu 2024/25 poimenovali tudi Leto dediščine, leto navdiha.
Program bomo tekom vsega leta dopolnjevali. Lepo vabljeni k spremljanju programa in k njegovemu oblikovanju. Dobrodošli!
Programski odbor Leta dediščine FF
Renata Novak Klemenčič, Urška Perenič, Matjaž Barbo, Matija Črešnar, Matej Klemenčič, Rajko Muršič in Sašo Jerše
UL FF, predavalnica 34, ob 18. uri
22. oktober 2024, izjemoma ob 17. uri – otvoritev Leta dediščine FF in predavanje
Mamdouh Eldamaty, Univerza Ain Shams
Vpliv staroegipčanske umetnosti na koptsko umetnost
Predavanje je del mednarodnega srečanja Na poti h koptskim študijam na Univerzi v Ljubljani.
Več o srečanju
19. november 2024
Matija Strlič, Fakulteta za kemijo in kemijsko tehnologijo Univerze v Ljubljani
Vonjalna dediščina – razumevanje, opredelitev, ohranjanje in arhiviranje
11. december 2024 (predavanje je izjemoma v sredo)
Anne Bohnenkamp-Renken, Goethejeva univerza v Frankfurtu, Inštitut za nemško literaturo, & Deutsches Romantik Museum
„Das Haus zu den drei Leiern“. Das Freie Deutsche Hochstift und Goethes Geburtshaus in Frankfurt am Main
21. januar 2025
Dan Hicks, Univerza v Oxfordu, Pitt Rivers Museum
A Cultural History of Objects: On Restitution of Benin Bronzes and other Looted Artefacts
18. februar 2025
Thomas Hochradner, Univerza Mozarteum v Salzburgu
Nothing Benefits the State like Music – The Musical Performance of the State
18. marec 2025
Tim Edensor, Manchester Metropolitan University
Attuning to Overlooked Heritage: Immersion, Imagination and Speculation
15. april 2025
Marko Špikić, Univerza v Zagrebu, Filozofska fakulteta, Oddelek za umetnostno zgodovino
(naslov predavanja bo javljen naknadno)
20. maj 2025
Marion Hamm, Univerza na Dunaju, Inštitut za evropsko etnologijo
Contentious Cultural Heritages and Arts
17. junij 2025
Regina Bendix, Univerza Georga Augusta v Göttingenu, Inštitut za kulturno antropologijo in evropsko etnologijo
(naslov predavanja bo javljen naknadno)
UL FF, Morda soba, ob 18. uri, oziroma kot je navedeno ob posameznem dogodku
3. oktober 2024
Zakon o varstvu kulturne dediščine
S svojimi gosti, Jelko Pirkovič (Fakulteta za slovenske in mednarodne študije Nove univerze), Andrejem Gasparijem (UL FF, Oddelek za arheologijo), Rajkom Muršičem (UL FF, Oddelek za etnologijo in kulturno antropologijo) in Robertom Pleskarjem (ZVKDS), se je pogovarjala Renata Novak Klemenčič (UL FF, Oddelek za umetnostno zgodovino).
Več o dogodku
14. november 2024
Dediščina v javnem prostoru Ljubljane kot skupno dobro
Ljubljana se ves čas spreminja. Ne spreminja se le njena zunanja podoba, ampak tudi življenje v mestu. Spreminja se struktura prebivalstva starega mestnega jedra, kamor prihajajo turisti. Preoblikujejo se tudi druge soseske. Premožnejšim slojem prebivalstva in turistom se prilagajajo trgovine, dejavnosti in prireditve. Izginjajo objekti njene prepoznavne dediščine. Obstoječe stavbe pridobivajo nove funkcije. Kako spreminjanje mesta vpliva na identiteto njegovih prebivalcev? Ali je prilagojena raba objektov in mestnih prostorov še primerna? Ali obstajajo drugačne rešitve za razvoj mesta?
Okroglo mizo bosta moderirala prof. dr. Rajko Muršič (Oddelek za etnologijo in kulturno antropologijo FF UL) in doc. dr. Renata Novak Klemenčič (Oddelek za umetnostno zgodovino FF UL).
5. december 2024
Veščine prazgodovinskih lončarjev skozi prizmo arheološke metodologije
Pogovor s svojimi gosti bosta vodili Manca Vinazza (UL FF, Oddelek za arheologijo) in Elena Leghissa (ZRC SAZU, Inštitut za arheologijo).
9. januar
Gradovi in zasebne investicije
Več o okrogli mizi sledi v kratkem.
6. februar 2024
Materialnost in nematerialnost dediščine
Več o okrogli mizi sledi v kratkem.
6. marec 2025
Dediščna kot javno dobro v Ljubljani
Več o okrogli mizi sledi v kratkem.
10. april 2025
Cerkev in dediščina
Knjižnica frančiščanskega samostana v Ljubljani
S svojimi gosti se bosta pogovarjala Urška Perenič (UL FF, Oddelek za slovenistiko UL FF) in Matjaž Barbo (Oddelek za muzikologijo UL FF).
8. maj 2025
Težavna in sporna dediščina
Moderator: Božidar Jezernik
Več o okrogli mizi sledi v kratkem.
5. junij 2025
Dediščina in etična vprašanja
Več o okrogli mizi sledi v kratkem.
November 2024
Grad Rajhenburg: prenova in raba gradov
Poleg ogleda gradu in muzejskih zbirk bomo s kustosi, konservatorji in uporabniki muzeja organizirali pogovor o sočasnem raziskovanju ter načrtovanju funkcije in prenove.
Več o obisku sledi v kratkem.
December 2024
Visoko
Organizatorica: Urška Perenič. Več o obisku sledi v kratkem.
Januar 2025
Bazen Ilirija
Več o obisku sledi v kratkem.
Februar 2025
Idrija
Več o obisku sledi v kratkem.
Marec 2025
Tartinijev muzej v Piranu
Več o obisku sledi v kratkem.
18. april 2025
Kavčnikova domačija (Zavodnje, Šoštanj)
Organizator: Rajko Muršič, moderatorki Špela Regulj in Ona Čepaytite Gams (Muzej Velenje), posebni gostje: Jože Hudales (muzealska zamisel), Vito Hazler (konservatorski načrt), Božena Hostnik (konservatorka).
Maj 2025
Po Kraljevih poteh
Več o obisku sledi v kratkem.
Junij 2025
Muzej norosti
Vodil nas bo Rajko Muršič.
Več o obisku sledi v kratkem.
23. oktober 2024 ob 14.00
Dediščina grafitov in ulične umetnosti Ljubljane: sprehod po ljubljanskih ulicah. Vodil nas bo Sandi Abram (UL FF).
Zbirno mesto: pred vhodom na Trgu mladinskih delovnih brigad 7 (Ljubljana)
Več o ogledu
13. november 2024 ob 10.00
Obisk in ogled zbirk Narodne in univerzitetne knjižnice Ljubljana
Vzporedni obiski zbirk Narodne in univerzitetne knjižnice Ljubljana. Zainteresirani izbirajo med:
- ogledom rokopisne zbirke in zbirke starih tiskov (vodi Matjaž Lulik);
- ogledom slikovne zbirke (vodi Urša Kocjan) in
- ogledom kartografske in glasbene zbirke (vodi Renata Solar).
November 2024
Odprtje razstave o Zeleni jami na obrežju Ljubljanice
Vodila nas bo Veronika Zavratnik.
December 2024
Šentjakobska cerkev v Ljubljani
Vodila nas bosta Renata Novak Klemenčič in Matej Klemenčič (oba Oddelek za umetnostno zgodovino FF UL).
Februar 2025
Kulturno-literarne ustanove v Ljubljani
Vodil nas bo Luka Vidmar (ZRC SAZU).
Marec 2025
Sprehod čez Tivoli: funkcionalno razvrednoten prostor, moč kulturne dediščine in prilagojena ponovna raba
Vodili nas bosta Barbara Lampič (Oddelek za geografijo FF UL) in Renata Novak Klemenčič (Oddelek za umetnostno zgodovino FF UL).
April 2025
Barok v Sloveniji, razstava v Narodni galeriji in Narodnem muzeju Slovenije
Vodila nas bosta Matej Klemenčič (Oddelek za umetnostno zgodovino FF UL) in Katra Meke (Narodna galerija).
Maj 2025
Sprehod po Trubarjevem, Cankarjevem in Pahorjevem Trstu
Vodila nas bosta Ravel Kodrič in Marta Ivašič. Več informacij sledi.
Organizatorica: Urška Perenič
Junij 2025
Delavnica senzoričnih pristopov v raziskovanju dediščine (čutni sprehod, zvočni sprehod, senzobiografski sprehod)
Delavnico bodo vodili Rajko Muršič, Sandi Abram in Blaž Bajič (vsi Oddelek za etnologijo in kulturno antropologijo FF UL).
Oktober 2024
Umetnost in meje – Mednarodni simpozij in prvi trienalni posvet slovenskih umetnostnih zgodovinarjev
Posavski muzej Brežice, 7.–9. oktober 2024
Oddelek za umetnostno zgodovino UL FF, Slovensko umetnostnozgodovinsko društvo, Oddelek za umetnostno zgodovino UM FF, Umetnostnozgodovinski inštitut Franceta Steleta ZRC SAZU, Društvo povjesničara umjetnosti Hrvatske
Več o dogodku
Revitalizacija starih mestnih središč v Sloveniji – Strokovno srečanje
16. oktober 2024
Oddelek za geografijo
Več o dogodku
The profession of the painter in Venice between Titian and Tiepolo – Predavanje Linde Borean (Univerza v Vidmu)
17. oktober 2024, ob 18.00, UL FF, predavalnica 34
Mednarodno središče za primerjalne zgodovinske raziskave (ICCHS)
Več o dogodku
Ogled Restavratorskega centra Zavoda za varstvo kulturne dediščine Slovenije
Restavratorski center, Poljanska 40, Ljubljana
24. oktober 2024, ob 10h (potrebna prijava do 21. oktobra 2024 na katharina.zanier@ff.uni-lj.si)
Oddelek za arheologijo
November 2024
Dvoumnost napredka – doktorska in postdoktorska delavnica
7. in 8. november 2024, Mestni muzej Ljubljana
Oddelek za zgodovino
Serija pogovorov o vzhodnoazijski umetnosti in Skuškovi zbirki: pogovor o kitajskih predmetih v evropskem kontekstu
12. november 2024 ob 18.00
Sodelujeta kustosa Palačnega muzeja v Pekingu in Hongkongu, Guo Fuxiang in dr. Zhou Weiqiang, pogovor vodita dr. Nataša Vampelj Suhadolnik in dr. Helena Motoh.
Pogovori bodo potekali v Slovenskem etnografskem muzeju, po zaključku bo sledilo vodstvo po razstavi Azija sredi Ljubljane – Življenje Skuškove zbirke (vodita soavtorici razstave dr. Nataša Vampelj Suhadolnik in dr. Helena Motoh)
Pogovor o poklicih na področju kulturne dediščine in umetnostne zgodovine
19.–21. november 2024
Na okroglih mizah o poklicih in kariernih poteh umetnostnih zgodovinarjev bodo sodelovali mladi zaposleni, delodajalci in izkušeni strokovnjaki. Pogovore bodo vodili študenti Oddelka za umetnostno zgodovino.
19. november 2024
poklic konservatorja (moderatorki: Alina Žižek, Tana Štravs)
poklici v turizmu (moderator: Gal Gubanc)
20. november 2024
poklic kustosa (moderatorja: Maj Zobec, Tina Grabnar)
kustosi pedagogi in profesorji (moderatorka: Nuša Rajniš)
21. november 2024
poklic raziskovalca (moderatorja: Jan Orehov, Kristina Rožmanec)
zaposlitve v tujini (moderator: Žan Šteharnik)
pogovor o Erasmus izmenjavah
Oddelek za umetnostno zgodovino
Srečanje z arheologom podjetnikom – pogovor o izzivih poklica arheologa podjetnika z arheologom Samom Hvalcem, predstavnikom Skupine Stik
20. november 2024, ob 14.40h
Oddelek za arheologijo, Zavetiška 5, Ljubljana, predavalnica P5
S podeželja v mesto: Življenje v Zeleni jami – razstava na Krakovskem nabrežju
November 2024 – januar 2025
Oddelek za etnologijo in kulturno antropologijo FF UL, MOL – Odsek za razvoj podeželja, ČS Jarše
Koprska Pretorska palača in njen urbani kontekst med srednjim in zgodnjim novim vekom – Predavanje Renate Novak Klemenčič (Oddelek za umetnostno zgodovino UL FF)
28. november 2024 ob18. uri. UL FF, predavalnica 102
Mednarodno središče za primerjalne zgodovinske raziskave (ICCHS)
December 2024
Srečanje s konservatorjem – pogovor o izzivih poklica konservatorja z arheologinjo Mijo Topličanec, konservatorko Zavoda za varstvo kulturne dediščine Slovenije, Območna enota Ljubljana
4. december 2024, ob 15.15h
Oddelek za arheologijo, Zavetiška 5, Ljubljana, predavalnica P5
Dediščine antihumanizma – mednarodna konferenca
5.–7. december 2024. UL FDV (5. in 6. december), UL FF (7. december). Program konference bo objavljen naknadno.
Oddelek za sociologijo UL FF in Oddelek za kulturologijo UL FDV
Kitajska idejna dediščina in sodobni svet – Pogovor in koncert
14. december 2024, UL AG, Jazz Klub Kazina. Natančnejše informacije o dogodku bodo objavljene naknadno.
Oddelek za azijske študije
Januar 2025
Etnologija in kulturna antropologija v razvojnih agencijah: dediščina, razvoj in projektifikacija
7. januar 2025, 11.20–13.00, P2 (Zavetiška 5)
Na okrogli mizi bodo sodelovali gostje: Katarina Vrhovec Celarec (RRA LUR), Mija Bokal (RC Srca Slovenije), Tina Štefanič (RC Novo mesto in LAS Dolenjska in Bela krajina), Polona Kavčič (ICRA d.o.o. Idrija), Martina Erjavec (RRA Zeleni kras) in Gregor Jevšček (Bravina Experience).
Oddelek za etnologijo in kulturno antropologijo
Serija pogovorov o vzhodnoazijski umetnosti in Skuškovi zbirki: Pogovor o Tsuneko Kondō Kawase
16. 1. 2025 ob 18:00, Slovenski etnografski muzej
Pogovor o Tsuneko Kondō Kawase, Japonki, ki je odraščala na Kitajskem, se na Kitajskem poročila z nemškim uradnikom, leta 1920 pa se skupaj z Ivanom Skuškom ml. in njenima otrokoma iz prvega zakona preselila v Ljubljano (sodelujeta dr. Chikako Shigemori Bučar in dr. Klara Hrvatin, pogovor vodi dr. Helena Motoh).
Pogovori bodo potekali v Slovenskem etnografskem muzeju, po zaključku bo sledilo vodstvo po razstavi Azija sredi Ljubljane – Življenje Skuškove zbirke (vodita soavtorici razstave dr. Nataša Vampelj Suhadolnik in dr. Helena Motoh).
Februar 2025
Srečanje s kustosom – pogovor o izzivih poklica muzejskega kustosa z arheologinjo dr. Mašo Saccara, kustosinjo Pokrajinskega muzeja Koper
24. februar 2025, ob 15.15
Oddelek za arheologijo, Zavetiška 5, Ljubljana, predavalnica P5
Strokovni ogled Jurčičeve domačije – muzeja na prostem in muzejske aktivnosti za udeležence
28. februar 2025, odhod ob 9.00, prihod ob 15.00
Strokovni ogled bo izveden pod vodstvom ge. Simone Zorc Ramovš (področne svetovalke Javnega zavoda za kulturo in turizem Prijetno domače Ivančna Gorica – Jurčičeva domačija, Muljava). Nato bodo udeleženci v skupinah po navodilih dr. Danijele Trškan (FF UL) sestavljali različne terenske naloge, primerne za obiskovalce muzeja, s poudarkom na srednješolcih ter jih na koncu tudi medsebojno preizkusili in ovrednotili.
Prijava je možna do zapolnitve mest oziroma najkasneje do 1. februarja 2025 na elektronski naslov danijela.trskan@ff.uni-lj.si.
Oddelek za zgodovino
Marec 2025
Serija pogovorov o vzhodnoazijski umetnosti in Skuškovi zbirki
13. marec 2025: natančnejše informacije bodo objavljene naknadno.
Srečanje z restavratorjem – pogovor o izzivih poklica restavratorja z restavratorko Martino Lesar Kikelj, vodjo Restavratorskega centra Zavoda za varstvo kulturne dediščine Slovenije
17. marec 2025, ob 15.15 (morebitne spremembe termina bodo objavljene naknadno)
Oddelek za arheologijo, Zavetiška 5, Ljubljana, predavalnica P5
Pettedenska tečaja stare cerkvene slovanščine in jezika Brižinskih spomenikov
Marec in april 2025. Natančnejše informacije o tečajih bodo objavljene naknadno.
Pogovor ob izidu monografije o slovenskih pomorščakih in njihovih stikih z Vzhodno Azijo
Marec 2025, Pomorski muzej Piran. Natančnejše informacije o dogodku bodo objavljene naknadno.
Oddelek za azijske študije
Kaj prinese voda? – Interaktivni pogovorni večer
Marec 2025. Natančnejše informacije o dogodku bodo objavljene naknadno.
Oddelek za etnologijo in kulturno antropologijo, Oddelek za slovenistiko, Oddelek za slavistiko, katedra za primerjalno slovansko jezikoslovje
Na krilih jezika. Ivan Konte: mornariški častnik, partizan, pilot – in lektor za angleški jezik
Marec oziroma april 2025. Natančnejše informacije o dogodku bodo objavljene naknadno.
Oddelek za anglistiko in amerikanistiko
April 2025
Serija pogovorov o vzhodnoazijski umetnosti in Skuškovi zbirki
10. 4. 2025: natančnejše informacije bodo objavljene naknadno.
Vonj in kulturna dediščina, nevidni del naše identitete – predavanje Mojce Ramšak
April oziroma maj 2025. Natančnejše informacije o predavanju bodo objavljene naknadno.
Oddelek za etnologijo in kulturno antropologijo
Maj 2025
Predstavitev študentskih videoposnetkov na temo vzhodnoazijske dediščine in pogovor s študenti
29. maj 2025 ob 18.00, Slovenski etnografski muzej
Ogled posameznih videoposnetkov o vzhodnoazijskih predmetih iz Skuškove zbirke, ki so jih pripravili študentke in študentje Oddelka za azijske študije. V posnetkih študentke in študentje razpravljalo o pomenu, vlogi, motiviki in simboliki posameznega predmeta. Po ogledu bo sledil pogovor s študenti o njihovem delu na področju vzhodnoazijske dediščine (dogodek bo moderirala dr. Nataša Vampelj Suhadolnik).
Oddelek za azijske študije in Slovenski etnografski muzej
Sodobno rokodelstvo – Znanstveni simpozij, rokodelske delavnice in okrogla miza
22. maj 2025: okrogla miza
23. maj 2025: znanstveni simpozij
Natančnejše informacije o dogodku in programu bodo objavljene naknadno.
Oddelek za etnologijo in kulturno antropologijo FF
Delavnica učenja starih pisav (starogermanske rune, staroindijska brahmica, staroindijska devanagarica, hetitski klinopis, staroperzijski klinopis, avestijski alfabet, srednjeiranski alfabeti, staroirski ogam, starorimska kurziva, grški linear B, armenska pisava, gotski alfabet, venetski alfabet, etruščanski alfabet, starocerkvenoslovanska glagolica).
Druga polovica maja. Natančnejše informacije o dogodku bodo objavljene naknadno.
Oddelek za primerjalno in splošno jezikoslovje, Katedra za primerjalno jezikoslovje
Odprtje razstave in predstavitev vzhodnoazijskih predmetov
Maj oziroma junij 2025, Grad Snežnik. Natančnejše informacije o dogodku bodo objavljene naknadno.
Oddelek za azijske študije FF, Društvo Chado Urasenke Tankokai Slovenija.
September 2025
Predstavitev projekta Dediščina na meji
September 2025. Natančnejše informacije o dogodku bodo objavljene naknadno.
Oddelke za arheologijo, Oddelek za etnologijo in kulturno antropologijo
Oktober 2025
Težavna dediščina množičnih grobišč, izkušnje in primerjave – Znanstveni simpozij
Oktober 2025. Natančnejše informacije o dogodku bodo objavljene naknadno.
Oddelek za etnologijo in kulturno antropologijo FF