
Članica UL, ki izvaja projekt | UL Filozofska fakulteta |
Šifra projekta | V6-24029 |
Naziv projekta | Instrumenti za celovito prenovo in oživitev mestnih središč ter njihovo prilagojeno ponovno rabo |
Obdobje trajanja projekta | 01. 11. 2024 - 31. 10. 2026 |
Vodja projekta | Barbara Lampič |
Veda in področje | Humanistične vede / Geografija |
Sodelujoče raziskovalne organizacije | Geodetski inštitut Slovenije Igea d.o.o. Re-forma d.o.o. |
Projekt celovito naslavlja problem opuščanja storitev in bivanja v (starih) mestnih središčih v Sloveniji, ki se kažejo v prostoru v številnih praznih objektih, predvsem objektih kulturne dediščine, nekdaj privlačna območja pa so postala nezanimiva za bivanje, kvaliteta bivalnega okolja za prebivalstvo pa se marsikje pomembno slabša. V okviru aktivnosti projekta bomo usmerjeni v pripravo izvedljivih ukrepov in instrumentov za celovito prenovo in oživitev demografsko in funkcionalno osiromašenih središč.
Sestava projektne skupine na UL FF:
V projektu sledimo 12 zastavljenim ciljem:
CILJ 1: Prepoznati in oceniti razvojne procese v slovenskih mestih in mestnih središčih.
CILJ 2: Na osnovi pregleda literature, drugih projektov in primerov dobrih praks vzpostaviti nabor možnih ukrepov in instrumentov za celovito prenovo in oživljanje mestnih središč.
CILJ 3: Analizirati izzive mestnih središč na področju celovitih prenov in oživljanja mestnih središč s poudarki na prenovi in oživljanju objektov kulturne dediščine.
CILJ 4: Oceniti možnost uporabe javno dostopnih prostorskih podatkov za prikazovanje in spremljanje stanja mestnih središč.
CILJ 5: Oceniti stopnjo turistifikacije in analizirati izzive vpliva turistifikacije na razvoj ostalih dejavnosti v mestnih središčih in zagotavljanju kvalitetnega življenjskega okolja za prebivalce.
CILJ 6: Razviti pristop k opredeliti potencialov slovenskih mestnih središč za fizično in funkcijsko prenovo stavb (DP2, preveritev na pilotnem območju) (stanovanjske in poslovne).
CILJ 7: Analizirati in oceniti možnosti uvedbe posamezne prakse / ukrepa / instrumenta prenove mest / mestnih središč v slovenski prostor.
CILJ 8: Preveriti ukrepe in dobre prakse celovite prenove mestnih središč na pilotnem območju enega izbranega mestnega središča v Sloveniji (preveriti možnosti implementacije obojega).
CILJ 9: Podati predlog izvedljivih ukrepov in instrumentov za spodbujanje in vzpostavitev sistema celovitih prenov in oživljanja mestnih središč.
CILJ 10: Pripraviti priporočila odločevalcem za spodbujanje celovite prenove in oživljanja mestnih središč.
CILJ 11: Diseminacija rezultatov projekta.
CILJ 12: Ažurno sodelovanje z naročniki in deležniki projekta.
Delo na projektu izvaja konzorcij štirih partnerskih inštitucij, transdisciplinarno delo pa je organizirano v petih delovnih paketih, podrobneje v 16 aktivnostih. Zasledovali bomo dvanajst projektnih ciljev, za naročnike in širšo javnost pa smo predvideli 16 oprijemljivih rezultatov.
DP1: ANALIZA UKREPOV IN PRIMEROV PRENOVE MESTNIH SREDIŠČ, kjer bodo podrobneje preučene dobre in slabe prakse uvajanja ukrepov oživljanja mestnih središč doma in v tujini in analizirani inštrumenti vključevanja deležnikov v prenove mest na podlagi preučitve konkretnih primerov ter izvedenih projektov.
DP2: ANALIZA PROCESOV V MESTNIH SREDIŠČIH, kjer bomo identificirali razpoložljive podatke, procese, primere dobrih praks oživitve ter na ožjem izboru mest preverili analitične pristope.
DP3: PILOTNI PREDLOG UKREPOV PRENOVE IZBRANEGA MESTNEGA SREDIŠČA, ki bo podrobneje obravnavala izbrano mestno središče in na konkretnem primeru tudi preverili nabor participativno izbranih ukrepov.
DP4: UKREPI IN PRIPOROČILA ZA PRENOVO MESTNIH SREDIŠČ, kjer pripravljen Priročnik za vodenje prenove in oživitev mestnih središč z naborom ukrepov in instrumentov za odločevalce na različnih ravneh.
DP5: DISEMINACIJA ZNANJA IN REZULTATOV PROJEKTA, ki je usmerjen v promocijo projekta in projektnih rezultatov ter komunikacijo.
Raziskovalni projekt je (so)financiran s strani Javne agencije za znanstvenoraziskovalno in inovacijsko dejavnost (ARIS), Ministrstva za naravne vire in prostor (MNVP), Ministrstva za kulturo (MK), Ministrstva za solidarno prihodnost (MSP) ter Ministrstva za gospodarstvo, turizem in šport (MGTŠ).