Anton Žun. Sociologija prava-Sociologija-Politična sociologija

Urednik: Avgust Lešnik

Sociologijo prava lahko opredelimo – v najširšem pomenu – kot znanstveno področje, ki se ukvarja s soodvisnostjo oziroma vzajemno odvisnostjo prava in socialnega življenja. To pomeni, da sociologija prava raziskuje nastanek prava iz socialnega življenja in pri tem pojmuje pravo kot produkt družbenih procesov, obenem pa raziskuje delovanje oziroma učinkovanje prava v socialnem življenju in pri tem pojmuje pravo kot regulatorja družbenih ravnanj. Glede na prvo nalogo (socialni izvor prava) bi lahko govorili o genetični sociologiji prava, v zvezi z drugo nalogo (socialno učinkovanje prava) pa o operacionalni sociologiji prava. Obe omenjeni nalogi se v sociologiji prava povezujeta in medsebojno prepletata.

Leto izida: 2014

Zbirka: Portreti

07. 05. 2024
Oddelek za primerjalno in splošno jezikoslovje