Spomin jezika, jezik spomina: študije o pesniškem jeziku

Avtor: Boris A. Novak
V knjigi s poetično zvenečim naslovom Spomin jezika, jezik spomina avtor obravnava ponavljanje kot temeljni motor pesniškega jezika, ki vselej vsebuje in ohranja spomin jezika: ponavljajoči se ritmični in zvočni vzorci vzpostavljajo časovno (spominsko) vertikalo, ki prebije in presega horizontalno odtekanje teksta skozi čas v molk, v nič. Spomin jezika pa omogoča in nosi jezik spomina, tako na osebni kot kolektivni ravni. Novak analizira oba pojma, spomin jezika in jezik spomina, na primerih verznih oblik, ki segajo od homerskega daktilskega heksametra do prostega verza, v literarnozgodovinskem smislu pa od srednjeveške trubadurske lirike Jaufrésa Rudèlsa, Bernarta de Ventadorna, Arnautza Daniela in Comtesse de Dia, viteških romanov v verzih Chrétiena de Troyesa in Rimane biblije Jacoba van Maerlanta do simbolističnega raziskovanja novih izraznih sredstev v poetikah Charlesa Baudelaira, Émila Verhaerna in Paula Valéryja, enega največjih pesnikov in mislecev 20. stoletja, ki po materini strani izvira iz Kopra in Trsta.

Leto izida: 2022

Zbirka: Razprave FF

07. 05. 2024
Oddelek za primerjalno in splošno jezikoslovje

Jezikoslovni dan: 2. študentska konferenca Oddelka za primerjalno in splošno jezikoslovje

26. 04. 2024
Oddelek za anglistiko in amerikanistiko, Filozofska fakulteta Univerze v Ljubljani

Delavnica dr. Gorice Stevanović: Prek meja: potovanje skozi roman v stripu

Oddelek za psihologijo, Filozofska fakulteta Univerze v Ljubljani

Alumniteka: Naš planet na krožniku: kritični razmisleki o trajnostnih prehranskih sistemih

24. 04. 2024

Dnevi enakosti spolov FF: Endometrioza: zakaj je potrebno govoriti o njej?

Oddelek za prevajalstvo, Filozofska fakulteta Univerze v Ljubljani

Karierni dan Oddelka za prevajalstvo