Lingvistični krožek Filozofske fakultete v Ljubljani vabi na 1246. sestanek, ki bo v ponedeljek, 6. maja 2024, ob 18. uri (pred. 325). Na temo Lucien Tesnière in njegova slovenska izkušnja: ob stoletnici Lingvističnega atlasa za študij dvojine v slovenščini bo predavala prof. dr. Mojca Schlamberger Brezar, Oddelek za prevajalstvo Filozofske fakultete.

Kratek povzetek:

Francoski jezikoslovec Lucien Tesnière, najbolj znan po svoji Strukturalni sintaksi, ki je leta 1957 izšla posthumno, je med letoma 1920 in 1924 s štipendijo Komisije za znanstvena in literarna potovanja in misije živel v Ljubljani, kjer je zbiral gradivo za svojo doktorsko disertacijo. Doktoriral je leta 1925 s prvo disertacijo Les Formes du duel en slovène in sekundarno tezo Atlas linguistique pour servir à l'étude du duel en slovène, ki sta izšli pri založbi Champion v Parizu leta 1925. Najprej je služboval na univerzi v Strasbourgu, potem pa v Montpellierju. V predavanju bomo obudili njegovo delo na našem ozemlju pred stotimi leti in pokazali na vezi, ki jih je stkal v Sloveniji in so usodno zaznamovale njegovo kariero, ter na nadaljnjo usodo njegovega Atlasa, ki smo ga v slovenskem prevodu dobili leta 2022.

Oddelek za geografijo, Filozofska fakulteta Univerze v Ljubljani

Javno predavanje dr. Marka Krevsa pred izvolitvijo v naziv redni profesor

Izmenjevalnico oblačil PRINESI // ODNESI

Oddelek za zgodovino, Filozofska fakulteta Univerze v Ljubljani