Umetna inteligenca in kognitivna-nevrolingvistika: kaj nas čaka?

Vabljeni na predavanje v sklopu projekta NEDIS, ki bo v petek, 10. maja 2024, ob 16. uri (Modra soba na Filozofski fakulteti). Prof. Brendan Weekes (University of Hong Kong & University of Melbourne) bo imel predavanje z naslovom Umetna inteligenca in kognitivna-nevrolingvistika: kaj nas čaka? / Artificial Intelligence and cognitive neurolinguistics: what's next? Predavanje bo v angleškem jeziku.

Kratek opis:

Umetna inteligenca, zlasti strojno učenje, revolucionira področje znanosti o jeziku. Umetna inteligenca omogoča razvoj novih načinov uporabe v jezikoslovju, kot so samodejna prevajalska orodja, programske opreme za analizo razpoloženja (čustena umetna inteligenca) in razvoj klepetalnih robotov, ki so sposobni voditi pogovore. Veliki jezikovni modeli (LLM), ki se uporabljajo kot raziskovalna orodja, so usposobljeni na podlagi ogromnih količin besedilnih podatkov, ki so transkribirani in prečrkovani iz posnetega govora. Umetna inteligenca lahko simulira, kako se učimo jezika, kar raziskovalcem omogoča testiranje teorij o usvajanju jezika. Raziskovalci lahko nato s takšnimi modeli analizirajo jezikovne vzorce, prepoznajo trende in postavijo nove hipoteze. Umetna inteligenca tako postaja močno orodje za jezikovne znanstvenike, vendar pa ostajajo številna odprta vprašanja. Ali je umetna inteligenca pristna, etična in resnična? Ali se bo kdaj štela za inteligentno? Ali je mogoče pristranskosti in halucinacije, ki jih ustvarja umetna inteligenca, uskladiti s teorijami v etnolingvistiki, raciolingvistiki in sociolingvistiki? Ta vprašanja bodo obravnavana v kognitivno-nevro-fenomenološkem okviru.

Oddelek za geografijo, Filozofska fakulteta Univerze v Ljubljani

Javno predavanje dr. Marka Krevsa pred izvolitvijo v naziv redni profesor

Izmenjevalnico oblačil PRINESI // ODNESI

Oddelek za zgodovino, Filozofska fakulteta Univerze v Ljubljani