Imena na konicu nosu: imenovanje, voh in resnica

Članica UL, ki izvaja projekt

UL Filozofska fakulteta

Šifra projekta

J6-4625

Obdobje trajanja projekta

1. 10. 2021 - 30.9. 2024

Letni obseg

1,63 FTE

Vodja projekta

Simon Hajdini

Veda in področje

Humanistične vede / Filozofija

Sodelujoče raziskovalne organizacije

/

Projekt obravnava razmerje med imenovanjem in vonjavami, pri čemer v izhodišče postavlja tako imenovani fenomen konice nosu, ki označuje na dobro dokumentirano človeško nezmožnost identifikacije vonjav. Projekt to nezmožnost poveže z dejstvom, da v indoevropskih jezikih vonjave nimajo lastnih imen. Poimenujemo jih bodisi eponimno, tako da jih navezujemo na njihove vire (»vonj po vrtnici«), bodisi sinestetično, tako da si imena zanje izposojamo od drugih čutov (»sladek vonj«). Vonjave reprezentirajo leksikalne praznine in so edinstven kraj univerzalne jezikovne motnje, tj. univerzalne olfaktorne anomije. Glavni cilj projekta je preučiti razmerje med imenovanjem in brezimno domeno vonjav.

dr. Simon Hajdini (Sicris)

dr. Slavoj Žižek (Sicris)

dr. Lidija Šumah (Sicris)

dr. Sebastjan Vörös (Sicris)

dr. Gregor Moder (Sicris)

dr. Jure Simoniti (Sicris)

Zunanji partnerji: prof. David Howes (Concordia University, Montreal), prof. William T. S. Mazzarella (University of Chicago), prof. Eric L. Santner (University of Chicago), prof. Andrew Cutrofello (Loyola University, Chicago)

Izvedba projekta sestoji iz 4 delovnih sklopov (DP). DS 1, DS 2 in DS 3 so namenjeni implementaciji posameznih sklopov:

I. Olfaktorna anomija
II. Refleksivna identiteta
III. Ozmologije.

DS 4 je namenjen prenosu znanja in upravljanju projekta.

Simon Hajdini, What's That Smell? A Philosophy of the Olfactory (MIT Press, 2024)

Simon Hajdini, »Okultizem voha: od Fliessa in Freuda do Rilkeja in Süskinda«, Problemi 60, 7-8 (2022): 141-170.

Lidija Šumah, »Kaj je ukleščen afekt? Analitično branje kvazianalitičnega koncepta«, Problemi 60, 9-10 (2022): 171-198.

Jure Simoniti, The Untruth of Reality: The Unackoeledged Realism of Modern Philosophy (Lexington Books, 2016)

Slavoj Žižek, Sex and the Failed Absolute (Bloomsbury, 2019)

Raziskovalni projekt je (so)financiran s strani Javne agencije za znanstvenoraziskovalno in inovacijsko dejavnost Republike Slovenije (ARIS).