Dan hrvaškega jezika

V okviru študijskega programa Južnoslovanski študiji so na Oddelku za slavistiko Filozofske fakultete 8. marca 2023 z gostovanjem prof. dr. Lidije Cvikić z Univerze v Zagrebu obeležili dan hrvaškega jezika.

Prof. dr. Lidija Cvikić je izvedla predavanje z naslovom Izražanje vzročnosti pri govorcih hrvaščine kot prvega jezika. Predstavila je možnosti implicitnega in eksplicitnega izražanja vzročnosti v hrvaškem jeziku tako v okviru ene povedi kot med povedmi. Govorila je tudi o zaporedju izrekanja vzroka in posledice, od česar je odvisna izbira ustreznih vezniških elementov. Teoretična izhodišča je podkrepila z rezultati različnih korpusnih raziskav, ki potrjujejo velik razkorak med pravili, ki jih ponujajo slovnice hrvaškega jezika, in dejansko rabo. S tem je prof. dr. Cvikić študentom hrvaščine kot tujega jezika skušala približati modele rabe hrvaščine kot prvega jezika, ki jim bodo omogočili lažje razumevanje in učenje kategorije vzročnosti.

Gostjo je predstavila prof. dr. Vesna Požgaj Hadži. Gostovanje je bilo izvedeno v sodelovanju z Ministrstvom za znanost in izobraževanje Republike Hrvaške.

Zadnje novice

Podelitev priznanj za najboljšo doktorsko disertacijo na področju humanistike in družboslovja

Skupna fotografija mentorjev, somentorjev in dveh nagrajencev

Dr. Jasna Podreka in dr. Sonja Pečjak sodelovali na 3. Predsedničinem forumu