Slovenska glasbena dediščina na Tržaškem

Okrogla miza Slovenska glasbena dediščina

Okrogla miza Slovenska glasbena dediščina

V četrtek, 20. marca, so na Oddelku za muzikologijo Filozofske fakultete v okviru Leta dediščine FF in ARIS projekta Glasba in nacionalno oblikovanje v Trstu organizirali obisk Trsta. Dopoldne so obiskali tri arhive, kjer hranijo (tudi) vire za preučevanje slovenske glasbene dediščine na Tržaškem: Arhiv Odseka za zgodovino in etnografijo pri Narodni in študijski knjižnici Trst, arhiv v Gledališkem muzeju Carla Schmidla in Škofijski arhiv tržaške škofije.

Popoldne so po krajšem ogledu središča Trsta obiskali še spominsko sobo piranskega violinista in skladatelja Giuseppeja Tartinija na tržaškem konservatoriju za glasbo Giuseppe Tartini. Prav tam smo nato prisluhnili pogovoru na okrogli mizi Slovenska glasbena dediščina na Tržaškem, na kateri so dr. Luisa Antoni (TV Koper-Capodistria), Manuel Figheli (Glasbena matica Trst), dr. Borut Klabjan (Znanstveno-raziskovalno središče Koper) in dr. Daša Ličen (Inštitut za slovensko narodopisje ZRC SAZU) razpravljali o pomenu in okoliščinah glasbenega delovanja tržaških Slovencev na prehodu iz 19. v 20. stoletje ter pri tem izpostavili tudi aktualna raziskovalna vprašanja.

 

Avtor fotografij: Nejc Sukljan

Zadnje novice

Interdisciplinarni pristopi k vohalni dediščini v Narodnem muzeju Slovenije

Občinstvo v Narodnem muzeju Slovenije (foto: Mojca Ramšak)

Modra fakulteta prejemnica priznanja Andragoškega centra Slovenije

(Od leve proti desni): mag. Branka Hrast Debeljak, generalna direktorica, Direktorat za srednje in višje šolstvo ter izobraževanje odraslih, Urška Gruden, koordinatorka projekta Modra fakulteta FF pri Centru za izobraževanje FF, doc. dr. Mojca Leskovec, vodja Centra za izobraževanje FF, dr. Nataša Potočnik, direktorica Andragoškega centra Republike Slovenije  (foto: Črt Piksi)

Razstava o delovanju Univerze v Ljubljani v času druge svetovne vojne

Prof. dr. Božo Repe (foto: Božidar Flajšman)