Slovenski raziskovalci na mednarodni konferenci v Lizboni o epidemiologiji in zdravstvu v 19. stoletju

Plakat dogodka

Plakat dogodka

Med 9. in 11. decembrom 2024 je v Muzeju zdravstva in farmacije v Lizboni potekala 2. mednarodna konferenca z naslovom Epidemiologija in zdravstvena infrastruktura v evropski zgodovini med 19. in 21. stoletjem (Epidemiology and Health Infrastructure in European History: 19th-21st Century). Konferenco je organiziral Meduniverzitetni center za zgodovino znanosti in tehnologije (CIUHCT) v Lizboni, ki sodi med vodilne evropske raziskovalne institucije na področju zgodovine znanosti in medicine. Konferenca je bila namenjena poglobljenim razpravam o razvoju zdravstvenih infrastruktur in epidemioloških praks v Evropi od 19. stoletja dalje.

Na konferenci so sodelovali trije slovenski raziskovalci zgodovine medicine: prof. dr. Mojca Ramšak z Univerze v Ljubljani, ki je bila tudi soorganizatorka konference, ter dr. Katarina Keber, višja znanstvena sodelavka, in Jaroš Krivec, mag., mladi raziskovalec z Inštituta Milka Kosa Znanstveno-raziskovalnega centra Slovenske akademije znanosti in umetnosti. Svoje referate so osredotočili na epidemije kolere in črnih koz v 19. stoletju na slovenskem ozemlju, s čimer so prispevali k poglobljenemu razumevanju zdravstvenih izzivov in razvoja zdravstva. Njihove predstavitve zdravstvene preteklosti so ponudile nov vpogled v epidemične razsežnosti na sistemski in subjektivni ravni ter odprle možnosti za interdisciplinarni dialog o nacionalnih in mednarodnih zdravstvenih izkušnjah.

Zadnje novice

Interdisciplinarni pristopi k vohalni dediščini v Narodnem muzeju Slovenije

Občinstvo v Narodnem muzeju Slovenije (foto: Mojca Ramšak)

Modra fakulteta prejemnica priznanja Andragoškega centra Slovenije

(Od leve proti desni): mag. Branka Hrast Debeljak, generalna direktorica, Direktorat za srednje in višje šolstvo ter izobraževanje odraslih, Urška Gruden, koordinatorka projekta Modra fakulteta FF pri Centru za izobraževanje FF, doc. dr. Mojca Leskovec, vodja Centra za izobraževanje FF, dr. Nataša Potočnik, direktorica Andragoškega centra Republike Slovenije  (foto: Črt Piksi)

Razstava o delovanju Univerze v Ljubljani v času druge svetovne vojne

Prof. dr. Božo Repe (foto: Božidar Flajšman)