

O PROJEKTU
Projekt Protourbano gradišče Pungrt nad Igom: od 10 hektarjev k 10 mikronom predstavlja interdisciplinarno raziskavo življenja na gradišču v času od starejše železne dobe do rimskega obdobja. Gre za prvo poglobljeno študijo fizične, gospodarske in družbene ureditve prostora v notranjosti katerega izmed gradišč na Slovenskem. V raziskavi, ki jo financira Javna agencija za raziskovalno dejavnost Republike Slovenije (ARRS) sodelujeta dve članici Univerze v Ljubljani – Filozofska fakulteta, Oddelek za arheologijo in Center za interdisciplinarne raziskave v arheologiji ter Biotehniška fakulteta, Oddelek za agronomijo in Infrastrukturni center za pedologijo in varstvo okolja – s svojimi raziskovalnimi centri in gospodarska družba – Arhej d.o.o., Inštitut za geoarheologijo – z lastno raziskovalno-razvojno skupino.
Utrjene višinske naselbine oz. gradišča igrajo pomembno vlogo v razvoju slovenske arheologije.
Več kot 150 let arheoloških raziskav gradišč je prispevalo številna spoznanja ne le o materialni kulturi v njih živečih skupnosti, obdobjih njihove poselitve in dinamiki poselitvenih vzorcev v prostoru, temveč tudi o razumevanju njihove osrednje vloge v prazgodovinski kulturni krajini. Navkljub temu je še vedno razmeroma malo znanega o prazgodovinskem vsakdanu gradišč, skromno pa je poznana tudi fizična, gospodarska in družbena ureditev prostora v njihovi notranjosti in okolici.
Predlagana raziskava gradišča Pungrt nad Igom predstavlja pomemben korak naprej pri preučevanju gradišč. S pomočjo interdisciplinarne analize prostora, materialne kulture in arheološke stratigrafije na najdišču bomo opazovali posamezne dogodke in ponavljajoče se aktivnosti, kot tudi podrobno sledili razvoju naselbine v razponu več kot tisoč let, od njenih začetkov na prehodu 9. v 8. stol. pr. n. št. do njenega zatona v 2. stol. n. št.
Z zaščitnimi arheološkimi izkopavanji na gradišču Pungrt je bila raziskana doslej največja zvezna površina (8.500 m2) znotraj kateregakoli gradišča v Sloveniji (Sl. 1 in 2). Dosedanje raziskave kažejo na več faz poselitve, ki sega vse od začetka starejše železne dobe (prehod 9. v 8. stol. pr. n. št.) do rimskega obdobja (2. stol. n. št.). Ortogonalna razporeditev stavb, ulic in poti iz starejše železne dobe sodi med najpomembnejša odkritja na najdišču, saj gre za prvo, z raziskavami potrjeno, protourbano gradišče v Sloveniji. Enako pomembne so tudi na najdišču uporabljene geoarheološke raziskave naselbinske mikro‐stratigrafije, mikro‐odpada in geokemijskega zapisa v arheoloških plasteh, ki odražajo tako enkratne kot ponavljajoče in strukturirane aktivnosti v prostoru. V Sloveniji so tokrat sistematično uporabljene sploh prvič, v predlaganem obsegu pa so redke tudi v širšem evropskem prostoru. Z največjim obsegom izkopavanj, veliko količino arheološkega gradiva iz jasno stratificiranih kontekstov ter uporabo geoarheoloških pristopov k preučevanju naselbinske stratigrafije predstavlja gradišče Pungrt nad Igom izjemno raziskovalno priložnost za naselbinske in kronološke študije železne in zgodnje rimske dobe.
Slika 1. Poselitvena slika Pungrta z okolico in bližnji prikaz gradišča na digitalnem modelu reliefa (desno zgoraj).
Slika 2. Tloris izkopanih arheoloških ostalin s pogledom na stavbe iz starejše železne dobe tik za obzidjem (a) ter prikazi geoarheološkega vzorčenja v tlorisu (b) in preseku (c).
Predlagana raziskava gradišča Pungrt nad Igom predstavlja izjemno in neponovljivo priložnost, da nadgradimo dosedanje razumevanje načina življenja na gradiščih. Največji obseg zvezno in stratigrafsko izkopanih površin, obsežne večmetodne geofizikalne raziskave izkopanih in neizkopanih delov najdišča, sistematičen program integriranega geoarheološkega, arheobotaničnega in arheozoološkega vzorčenja zunanjih in notranjih površin v naselju, velika količina arheološkega gradiva (vključno s keramiko iz prehodnih obdobij) in sodobne analize le‐tega ter večja serija radiokarbonskih datacij vzorcev iz jasno stratificiranih kontekstov so tista izhodišča, zaradi katerih lahko prvič poglobljeno spoznamo prostorsko, gospodarsko in družbeno ureditev v notranjosti katerega izmed gradišč na Slovenskem. Raziskava, ki obeta pomembna dognanja nadregionalnega pomena, ima tri specifične cilje:
1. Gradišče in njegova okolica
Arheološko bogata vendar s sodobnimi prostorskimi pristopi neraziskana širša okolica Pungrta bo v projektu preučena s pomočjo podatkov zračnega laserskega snemanja oz. lidarja in terenskim preverjanjem. V naslednjem koraku bomo z geofizikalnimi raziskavami preverili izbrana področja znotraj gradišča z največjim potencialom za ta tip raziskav. V meritve bodo vključeni tudi prostori v okolici naselbine, na katerih lahko pričakujemo ostaline, kot so območja zunanje poselitve in/ali grobišča.
2. Družbeno‐gospodarska biografija naselja
Namenska strukturiranost površin in objektov odraža specifične tradicije in spremembe v socialno‐ekonomskih aktivnostih in razmerjih znotraj opazovane skupnosti. V predlagani raziskavi bomo zato preučili različne notranje in zunanje površine v naselju, še zlasti tlake v stavbah, ognjišča, večje in manjše poti znotraj naselbine ter obrambni sistem. Ker vsaka dejavnost pušča v naselbinskem prostoru mikro‐stratigrafski, geokemijski in geofizikalni odtis, bomo s pomočjo integriranih geoarheoloških analiz, dopolnjenih z arheobotaničnimi in arheozoološkimi analizami,preučili kontinuiteto in spremembe v strukturirani rabi prostora znotraj posameznih stavb, jih primerjali z aktivnostmi na zunanjih površinah in delih komunikacijskega sistema v naselju ter tako rekonstruirali družbeno‐ekonomsko biografijo naselja skozi različne faze njegovega obstoja.
3. Najdbe, materiali, tehnologije in prakse
V raziskavi bomo ob tipoloških in kronoloških študijah najdb iz jasnih stratigrafskih kontekstov, izvedli tudi več, z naravoslovnimi metodami podprtih tehnoloških analiz izbranih predmetov, vključno s tehnološko obdelavo in petrografsko analizo keramike ter spektroskopsko analizo bronastega
gradiva. Predvidevamo, da nam bodo nadstandardne analize keramike ob določitvi različnih tehnoloških vidikov njihove izdelave v pomoč tudi pri kronološki opredelitvi lončenine iz prehodnih obdobij, spektroskopske analize pa bodo omogočile tudi opazovanje tipov uporabljenih bakrenih zlitin in ugotavljanje provenience surovin. Taksonomske analize živalskih kostnih ostankov bodo nadgrajene z analizami stabilnih izotopov (C, N, S, O, Sr), s pomočjo katerih bomo sledili načinu prehranjevanja živali in njihovemu izvoru, s tem pa tudi živinorejskim praksam prebivalcev Pungrta. Ta, razširjen nabor podatkov bo tako omogočil poglobljen vpogled v raznolike veščine, prakse in znanja prebivalcev gradišča skozi čas.
Končni cilj predlagane raziskave je razumevanje tisočletnega razvoja pungrtskega gradišča, njegove postopne (proto)urbanizacije ter vloge v širšem prostoru. Na podlagi interpretacije arheoloških izkopavanj, serije radiokarbonskih datacij stratificiranih kratkoživih vzorcev in vseh naštetih specialističnih analiz prostora, arheološkega gradiva in naselbinske stratigrafije bo izdelana temeljna študija razvoja gradišča. V njej bomo posebno pozornost namenili prostorski in družbenogospodarski podobi in ureditvi naselbine skozi čas. Medsebojni dinamiki tradicije in sprememb na gradišču bomo sledili v kulturi, arhitekturi, urbanizmu, obrambnem sistemu in strukturirani rabi notranjih in zunanjih prostorov v naselbini. Opravili bomo tudi primerjalno študijo materialne kulture in prostorske organizacije gradišča ter njegove okolice z merodajnimi najdišči prostora med jugovzhodnimi Alpami in Panonijo.
doc. dr. Matija Črešnar, projektni vodja in strokovnjak za arheologijo bronaste in železne dobe, s številnimi izkušnjami pri vodenju raziskav gradišč, kjer je bil poudarek na sodelovanju med različnimi znanostmi in vodja/sodelavec v številnih interdisciplinarnih mednarodnih projektih.
doc. dr. Branko Mušič, strokovnjak za arheološko geofiziko, z izjemnimi izkušnjami na raznolikih kompleksnih arheoloških najdiščih, tudi gradiščih, doma in v tujini.
red. prof. dr. Helena Grčman, strokovnjakinja za pedologijo, z dolgoletnimi izkušnjami na področju pedogeneze tal, pedoloških analiz in njihove interpretacije.
dr. Petra Vojaković, strokovnjakinja za terensko arheologijo ter bronasto in železno dobo, z izkušnjami pri raziskavah in interpretaciji protourbanih najdišč ter vodja raziskav na Pungrtu.
Agni Prijatelj, univ. dipl. arheologinja, doktorska kandidatka Univerze v Durhamu, ki se specializira za geoarheološke raziskave, in sicer mikromorfologijo ter komplementarne geofizikalne ter geokemične analize.
asist. Luka Gruškovnjak, univ. dipl. arheolog, doktorski kandidat Univerze v Ljubljani, ki se specializira na področju arheološke metodologije, geoarheologije ter statističnih in prostorskih (GIS) analiz.
asist. dr. Manca Vinazza, strokovnjakinja za tipološke, tehnološke in petrografske analize keramičnega gradiva ter arheologijo bronaste in železne dobe.
Znanstveni članki
GRUŠKOVNJAK, Luka, PRIJATELJ, Agni, VOJAKOVIĆ, Petra, BURJA, Jaka, ŠETINA, Barbara, BRAJKOVIČ, Rok, TOŠKAN, Borut, TOLAR, Tjaša, GRČMAN, Helena, ČREŠNAR, Matija, et al. From macro to micro approaches in settlement archaeology : a case study of an Early Iron Age smithy at the Pungrt hillfort (Central Slovenia). Documenta Praehistorica. [Spletna izd.]. 2025, 52, str. 2-35, ilustr. ISSN 1854-2492. https://journals.uni-lj.si/DocumentaPraehistorica/article/view/20678/18094, Repozitorij Univerze v Ljubljani – RUL, dCOBISS, DOI: 10.4312/dp.52.5. [COBISS.SI-ID 229519363], [Odprti dostop, SNIP]
VOJAKOVIĆ, Petra, GRUŠKOVNJAK, Luka, PRIJATELJ, Agni, MUŠIČ, Branko, HORN, Barbara, ČREŠNAR, Matija. Early Iron Age urbanism in the south-eastern Alpine region: a case study of the Pungrt hillfort. Documenta Praehistorica. Poročilo o raziskovanju paleolitika, neolitika in eneolitika v Sloveniji. Neolitske študije= Neolithic studies. [Tiskana izd.]. 2024, letn. 51, str. 490-519, ilustr. ISSN 1408-967X. https://journals.uni-lj.si/DocumentaPraehistorica/article/view/19297/16466, Repozitorij Univerze v Ljubljani – RUL, dCOBISS, DOI: 10.4312/dp.51.25. [COBISS.SI-ID 217895427], [Odprti dostop, SNIP, Scopus]
GRUŠKOVNJAK, Luka, PRIJATELJ, Agni, VOJAKOVIĆ, Petra, BURJA, Jaka, ŠETINA, Barbara, BRAJKOVIČ, Rok, TOŠKAN, Borut, TOLAR, Tjaša, GRČMAN, Helena, ČREŠNAR, Matija, et al. Macro to micro stratigraphic and artefactual evidence from an Early Iron Age smithy at the Pungrt hillfort (Central Slovenia). Journal of open archaeology data. 2025, vol. 13, str. 1-9, ilustr. ISSN 2049-1565. https://openarchaeologydata.metajnl.com/articles/145/files/67d2b9cd83e12.pdf, Repozitorij Univerze v Ljubljani – RUL, dCOBISS, DOI: 10.5334/joad.145. [COBISS.SI-ID 229597443], [Odprti dostop, SNIP, WoS]
PRIJATELJ, Agni, GRUŠKOVNJAK, Luka, VOJAKOVIĆ, Petra, MUŠIČ, Branko, GRČMAN, Helena, ČREŠNAR, Matija. Proto-urban hillfort at 10 microns : integrated geoarchaeological research at Pungrt (central Slovenia). Antiquity. [Online ed.]. 2024, vol. 97, issue 397, e4, str. 1-9, ilustr. ISSN 1745-1744. https://www.cambridge.org/core/journals/antiquity/article/protourban-hillfort-at-10-microns-integrated-geoarchaeological-research-at-pungrt-central-slovenia/C5C742CC695BD7FC1C49B132427593FB, DOI: 10.15184/aqy.2023.196. [COBISS.SI-ID 179656195], [JCR, SNIP, WoS do 29. 3. 2025: št. citatov (TC): 2, čistih citatov (CI): 1, čistih citatov na avtorja (CIAu): 0.17, Scopus do 24. 3. 2025: št. citatov (TC): 2, čistih citatov (CI): 1, čistih citatov na avtorja (CIAu): 0.17]
Objavljeni povzetki znanstvenih prispevkov na konferencah
VINAZZA, Manca, ROGAN ŠMUC, Nastja, ŠOSTER, Aleš, DOLENEC, Matej, GRUŠKOVNJAK, Luka, VOJAKOVIĆ, Petra, ČREŠNAR, Matija, et al. Archaeometric analysis of Early Iron Age ceramic artefacts from two buildings at Pungrt hillfort (Central Slovenia). V: Ceramic Petrology Group - Annual Meeting, 20th - 21st February 2025 : book of abstracts. Padova: Università degli studi di Padova, 2025. Str. 11. https://www.geoscienze.unipd.it/sites/geoscienze.unipd.it/files/CPG%20BOOK%20OF%20ABSTRACTS.pdf. [COBISS.SI-ID 227938819]
GRUŠKOVNJAK, Luka, PRIJATELJ, Agni, VOJAKOVIĆ, Petra, ŠETINA, Barbara, BURJA, Jaka, TOLAR, Tjaša, TOŠKAN, Borut, BRAJKOVIČ, Rok, GRČMAN, Helena, ČREŠNAR, Matija. Prehistoric smithy floor under the microscope. V: BELEC, Blaž (ur.), et al. 5. slovensko posvetovanje mikroskopistov : knjiga povzetkov : 16.-17. maj 2024, Rogla. 1. izd. Ljubljana: Slovensko društvo za mikroskopijo: = Slovene Society for Microscopy, 2024. Str. 30. ISBN 978-961-94264-3-2. https://www.mikroskopsko-drustvo.si/posvet/knjiga-povzetkov-book-of-abstracts/. [COBISS.SI-ID 206639619]
ČREŠNAR, Matija, VOJAKOVIĆ, Petra, MUŠIČ, Branko, GRUŠKOVNJAK, Luka, PRIJATELJ, Agni, HORN, Barbara, GRČMAN, Helena, et al. Early Iron Age hillforts of the South-Eastern Alpine region and how we approach them. V: Persisting with change : abstract book : 30th EAA Annual Meeting, Rome, Italy, 28th – 31st August 2024. Rome: European Association of Archaeologists, 2024. Str. 409. ISBN 978-80-88441-08-3. https://www.e-a-a.org/EAA2024/Programme.aspx?WebsiteKey=20b5538d-68f8-4056-9596-1ae1ce0ead47&hkey=fe6595a9-39e9-47f1-8159-520091f89dfa&Program=3#:~:text=EAA%202023%20Abstract%20Book%20%2D%20online%20(23%20August). [COBISS.SI-ID 206384131]
VOJAKOVIĆ, Petra, GRUŠKOVNJAK, Luka, PRIJATELJ, Agni, BURJA, Jaka, ŠETINA, Barbara, TOŠKAN, Borut, TOLAR, Tjaša, BRAJKOVIČ, Rok, ČREŠNAR, Matija, et al. Forge iron when it’s hot. V: Persisting with change : abstract book : 30th EAA Annual Meeting, Rome, Italy, 28th – 31st August 2024. Rome: European Association of Archaeologists, 2024. Str. 897. ISBN 978-80-88441-08-3. https://www.e-a-a.org/EAA2024/Programme.aspx?WebsiteKey=20b5538d-68f8-4056-9596-1ae1ce0ead47&hkey=fe6595a9-39e9-47f1-8159-520091f89dfa&Program=3#:~:text=EAA%202023%20Abstract%20Book%20%2D%20online%20(23%20August). [COBISS.SI-ID 206577667]
GRUŠKOVNJAK, Luka, VOJAKOVIĆ, Petra, PRIJATELJ, Agni, GRČMAN, Helena, MUŠIČ, Branko, ČREŠNAR, Matija, et al. Urbanism on the sunny side of the Alps. V: Persisting with change : abstract book : 30th EAA Annual Meeting, Rome, Italy, 28th – 31st August 2024. Rome: European Association of Archaeologists, 2024. Str. 801-802. ISBN 978-80-88441-08-3. https://www.e-a-a.org/EAA2024/Programme.aspx?WebsiteKey=20b5538d-68f8-4056-9596-1ae1ce0ead47&hkey=fe6595a9-39e9-47f1-8159-520091f89dfa&Program=3#:~:text=EAA%202023%20Abstract%20Book%20%2D%20online%20(23%20August). [COBISS.SI-ID 206528771]
GRUŠKOVNJAK, Luka, PRIJATELJ, Agni, VOJAKOVIĆ, Petra, BURJA, Jaka, ŠETINA, Barbara, VINAZZA, Manca, TOŠKAN, Borut, TOLAR, Tjaša, BRAJKOVIČ, Rok, GRČMAN, Helena, ČREŠNAR, Matija. The floor of a smithy under the microscope. V: MILOGLAV, Ina (ur.). 11th International Scientific Conference Methodology & Archaeometry, Zagreb, 7th- 8th December 2023 : ebook of abstracts. Zagreb: Faculty of Humanities and Social Sciences of the University of Zagreb, 2023. Str. 30-31, ilustr. ISBN 978-953-379-132-6. https://metarh.ffzg.unizg.hr/wp-content/uploads/2023/03/MetArh_11_2023_eBook-of-abstracts.pdf. [COBISS.SI-ID 177106435]
PRIJATELJ, Agni, GRUŠKOVNJAK, Luka, VOJAKOVIĆ, Petra, MILEK, Karen, DOLENEC, Matej, GRČMAN, Helena, ČREŠNAR, Matija. Floor construction technologies and maintenance strategies in prehistoric households : integrating micromorphological and geochemical evidence at the Pungrt hillfort, Slovenia. V: ANŽUR, Lana Nastja (ur.), MAHGOUB, Hend (ur.). 1st conference of the Slovenian node of the European Research Infrastructure for Heritage Science : book of abstracts : 22nd November, 2023, University of Ljubljana, Ljubljana, Slovenia. Ljubljana: Faculty of Chemistry and Chemical Technology, 2023. Str. 24-26, ilustr. ISBN 978-961-7078-41-1. https://www.e-rihs.si/uploads/E-RIHS.SI%201st%20Conference%20BoA.pdf. [COBISS.SI-ID 177092355]
GRUŠKOVNJAK, Luka, PRIJATELJ, Agni, VOJAKOVIĆ, Petra, BURJA, Jaka, ŠETINA, Barbara, TOŠKAN, Borut, TOLAR, Tjaša, BRAJKOVIČ, Rok, GRČMAN, Helena, ČREŠNAR, Matija. Reconstructing activities in archaeological household contexts using micro- refuse analysis : a case study from the Pungrt hillfort, Slovenia. V: ANŽUR, Lana Nastja (ur.), MAHGOUB, Hend (ur.). 1st conference of the Slovenian node of the European Research Infrastructure for Heritage Science : book of abstracts : 22nd November, 2023, University of Ljubljana, Ljubljana, Slovenia. Ljubljana: Faculty of Chemistry and Chemical Technology, 2023. Str. 27-28, ilustr. ISBN 978-961-7078-41-1. https://www.e-rihs.si/uploads/E-RIHS.SI%201st%20Conference%20BoA.pdf. [COBISS.SI-ID 177095683]
VOJAKOVIĆ, Petra, PRIJATELJ, Agni, GRUŠKOVNJAK, Luka, TOŠKAN, Borut, TOLAR, Tjaša, ČREŠNAR, Matija. Between the Mediterranean and Central Europe : cultural identity formation in the South-Eastern Alps through the settlement prism. V: EAA 2023 : Belfast, 30th Aug - 2nd Sept : Weaving narratives : abstract book : 29th EAA Annual Meeting. Belfast: European Association of Archaeologists, cop. 2023. Str. 1113. ISBN 978-80-88441-05-2. https://www.researchgate.net/publication/372985319_ABSTRACT_BOOK_29_TH_EAA_ANNUAL_MEETING. [COBISS.SI-ID 163905795]
GRUŠKOVNJAK, Luka, PRIJATELJ, Agni, VOJAKOVIĆ, Petra, BURJA, Jaka, VINAZZA, Manca, TOŠKAN, Borut, TOLAR, Tjaša, GRČMAN, Helena, ČREŠNAR, Matija. Floor of a smithy viewed through the micro-refuse analysis in building 24 at the hillfort of Pungrt above Ig, Slovenia. V: EAA 2023 : Belfast, 30th Aug - 2nd Sept : Weaving narratives : abstract book : 29th EAA Annual Meeting. Belfast: European Association of Archaeologists, cop. 2023. Str. 981. ISBN 978-80-88441-05-2. https://www.researchgate.net/publication/372985319_ABSTRACT_BOOK_29_TH_EAA_ANNUAL_MEETING. [COBISS.SI-ID 163906051]
PRIJATELJ, Agni, GRUŠKOVNJAK, Luka, VOJAKOVIĆ, Petra, MILEK, Karen, GRČMAN, Helena, DOLENEC, Matej, ČREŠNAR, Matija. From a house to a stable : a geoarchaeological study of building 21 at the hillfort of Pungrt, Slovenia. V: EAA 2023 : Belfast, 30th Aug - 2nd Sept : Weaving narratives : abstract book : 29th EAA Annual Meeting. Belfast: European Association of Archaeologists, cop. 2023. Str. 981. ISBN 978-80-88441-05-2. https://www.e-a-a.org/EAA2023/Programme.aspx?WebsiteKey=4c013ea5-de96-432a-85f7-b1800c2303bf&hkey=f73d6cf5-b37e-4836-ad06-2ecea6b58060&Program=3#Program:~:text=Abstract%20Book%20(30%20Aug). [COBISS.SI-ID 167102723]
PRIJATELJ, Agni, GRUŠKOVNJAK, Luka, VOJAKOVIĆ, Petra, ČREŠNAR, Matija, et al. From a house to a stable : a micromorphological study of the Late Hallstatt Building 21 at the proto-urban hillfort of Pungrt above Ig, Slovenia. V: MILOGLAV, Ina (ur.). 10th International Scientific Conference Methodology & Archaeometry, Zagreb, 1st- 2nd December 2022 : book of abstracts. Zagreb: Faculty of Humanities and Social Sciences of the University of Zagreb, 2022. Str. 40. ISBN 978-953-379-040-4. https://metarh.ffzg.unizg.hr/wp-content/uploads/2022/02/MetArh_10_2022_Book-of-abstracts-1.pdf. [COBISS.SI-ID 131995139]
GRUŠKOVNJAK, Luka, PRIJATELJ, Agni, VOJAKOVIĆ, Petra, ČREŠNAR, Matija, et al. A smithy revealed by the micro-refuse analysis in the Late Halstatt Building 24 at the hillfort of Pungrt above Ig, Slovenia. V: MILOGLAV, Ina (ur.). 10th International Scientific Conference Methodology & Archaeometry, Zagreb, 1st- 2nd December 2022 : book of abstracts. Zagreb: Faculty of Humanities and Social Sciences of the University of Zagreb, 2022. Str. 39. ISBN 978-953-379-040-4. https://metarh.ffzg.unizg.hr/wp-content/uploads/2022/02/MetArh_10_2022_Book-of-abstracts-1.pdf. [COBISS.SI-ID 131993859]
PRIJATELJ, Agni, GRUŠKOVNJAK, Luka, VOJAKOVIĆ, Petra, ČREŠNAR, Matija. The proto-urban hillfort of Pungrt above Ig : from 10 hectares to 10 microns. V: TUREK, Jan (ur.). Revolutions : TAG 2022 : abstract book. [Edinburgh: University of Edinburgh, 2022]. Str. [107-108]. http://www.def.si/wp-content/uploads/2020/03/DEF_katalog_2020.pdf. [COBISS.SI-ID 143183619]
Objavljeni povzetki strokovnih prispevkov na konferenci
PRIJATELJ, Agni, GRUŠKOVNJAK, Luka, VOJAKOVIĆ, Petra, GRČMAN, Helena, ČREŠNAR, Matija. Biografije tlakov mlajšehalštatskodobnih stavb 21 in 24 na gradišču Pungrt nad Igom. V: NOVAKOVIĆ, Predrag (ur.). Arheologija v letu 2023 : dediščina za javnost : zbornik povzetkov : strokovno srečanje Slovenskega arheološkega društva 11. in 12. junija 2024 v Mestnem muzeju v Ljubljani. Ljubljana: Slovensko arheološko društvo, cop. 2024. Str. 19-20, ilustr. https://www.arheologija.si/files/2024/09/OBJAVA_Arheologija-v-letu-2023-170dpi-web.pdf. [COBISS.SI-ID 208899075]
GRUŠKOVNJAK, Luka, PRIJATELJ, Agni, VOJAKOVIĆ, Petra, BURJA, Jaka, ŠETINA, Barbara, TOŠKAN, Borut, TOLAR, Tjaša, BRAJKOVIČ, Rok, VINAZZA, Manca, LESKOVAR, Tamara, GRČMAN, Helena, ČREŠNAR, Matija. Nova spoznanja o življenju v starejšeželeznodobni stavbi 24 z gradišča Pungrt nad Igom. V: GASPARI, Andrej (ur.), NOVAKOVIĆ, Predrag (ur.). Arheologija v letu 2022 : dediščina za javnost : zbornik povzetkov : strokovno srečanje Slovenskega arheološkega društva : 23. in 24. junija 2023 v Atriju ZRC SAZU v Ljubljani. Ljubljana: Slovensko arheološko društvo, 2023. Str. 12-13, ilustr. https://www.arheologija.si/files/2023/06/Arheologija-v-letu-2022-WEB.pdf. [COBISS.SI-ID 156409091]
GRUŠKOVNJAK, Luka, PRIJATELJ, Agni, VOJAKOVIĆ, Petra, ČREŠNAR, Matija. Analiza mikroodpada iz stavbe 24 na gradišču Pungrt nad Igom. V: GASPARI, Andrej (ur.), NOVAKOVIĆ, Predrag (ur.). Arheologija v letu 2021 : dediščina za javnost : zbornik povzetkov : strokovno srečanje Slovenskega arheološkega društva 13. in 14. junija 2022 v Atriju ZRC SAZU v Ljubljani. Ljubljana: Slovensko arheološko društvo, 2022. Str. 16, fotogr. https://www.arheologija.si/files/2022/06/Arheologija-v-letu-2021-WEB.pdf. [COBISS.SI-ID 111864067]
PRIJATELJ, Agni, GRUŠKOVNJAK, Luka, VOJAKOVIĆ, Petra, ČREŠNAR, Matija. Od hiše do hleva : mikromorfološka študija mlajšehalštatskodobne stavbe 21 na protourbanem gradišču Pungrt nad Igom. V: GASPARI, Andrej (ur.), NOVAKOVIĆ, Predrag (ur.). Arheologija v letu 2021 : dediščina za javnost : zbornik povzetkov : strokovno srečanje Slovenskega arheološkega društva 13. in 14. junija 2022 v Atriju ZRC SAZU v Ljubljani. Ljubljana: Slovensko arheološko društvo, 2022. Str. 17, fotogr. https://www.arheologija.si/files/2022/06/Arheologija-v-letu-2021-WEB.pdf. [COBISS.SI-ID 111866371]
ČREŠNAR, Matija, VOJAKOVIĆ, Petra, PRIJATELJ, Agni, GRUŠKOVNJAK, Luka, MUŠIČ, Branko, GRČMAN, Helena, VINAZZA, Manca. Protourbano gradišče Pungrt nad Igom : od 10 hektarjev k 10 mikronom : (Predstavitev projekta s prvimi rezultati). V: GASPARI, Andrej (ur.), NOVAKOVIĆ, Predrag (ur.). Arheologija v letu 2021 : dediščina za javnost : zbornik povzetkov : strokovno srečanje Slovenskega arheološkega društva 13. in 14. junija 2022 v Atriju ZRC SAZU v Ljubljani. Ljubljana: Slovensko arheološko društvo, 2022. Str. 15, fotogr. https://www.arheologija.si/files/2022/06/Arheologija-v-letu-2021-WEB.pdf. [COBISS.SI-ID 111853571]
Zaključene znanstvene zbirke raziskovalnih podatkov
GRUŠKOVNJAK, Luka, TOLAR, Tjaša, PRIJATELJ, Agni, ŠETINA, Barbara, VOJAKOVIĆ, Petra, GRČMAN, Helena, ČREŠNAR, Matija, et al. Carbonised plant remains and geochemical signals from an Early Iron Age smithy from Pungrt Hillfort : the dataset. 2024. 1 spletni vir. https://repozitorij.uni-lj.si/IzpisGradiva.php?id=167014. [COBISS.SI-ID 227449091]
GRUŠKOVNJAK, Luka, PRIJATELJ, Agni, VOJAKOVIĆ, Petra, BURJA, Jaka, ŠETINA, Barbara, BRAJKOVIČ, Rok, TOŠKAN, Borut, TOLAR, Tjaša, GRČMAN, Helena, ČREŠNAR, Matija, et al. Macro to micro stratigraphic and artefactual evidence from an Early Iron Age smithy at the Pungrt hillfort (Central Slovenia) : the dataset. 2024. 1 spletni vir. https://repozitorij.uni-lj.si/IzpisGradiva.php?id=164943. [COBISS.SI-ID 227443971]
Članki in druge objave (pdf dokumenti):
- Družina 2023 maj
- Iron Age Danube Magazine_vol2_2022
- Iron Age Danube Magazine_vol1_2021_2
- Mladina_2021_junij_Slapšak
- Mostiscar_2020_oktober
- Mostiscar_2022_maj
Povezave do objav v medijih:
- https://www.dnevnik.si/1042942512/lokalno/ljubljana/bogato-najdisce-na-igu
- http://znanost.sta.si/2809886/z-izkopavanji-na-igu-nova-spoznanja-o-poselitvi-juznega-obrobja-ljubljanskega-barja
- https://drustvo-frangovekar.si/prazgodovinsko-najdisce-pungart-nad-igom/
- https://www.mojaobcina.si/ig/novice/arheoloske-raziskave-na-pungrtu-na-igu.html
- https://www.gov.si/novice/2020-09-11-ministrica-mag-kozlovic-si-je-v-okolici-zapora-na-igu-ogledala-arheoloske-izkopanine/
- https://www.zvkds.si/sl/novice/arheoloske-raziskave-na-pungrtu-na-igu
- https://www.24ur.com/magazin/ne-z-zlickami-z-lopatami-motikami-in-strgulami-odkrivajo-zaklade-preteklosti.html
- https://www.rtvslo.si/kultura/dediscina/velicastnih-12-zgodbe-kulturne-dediscine/603522
FOTO ALBUM

Panoramski pogled na najdišče

Obzidje in stavbe iz starejše železne dobe

Obzidje in stavbe iz starejše železne dobe

Obzidje in stavbe iz starejše železne dobe

Mogočno starejšeželeznodobno obzidje

Mogočno starejšeželeznodobno obzidje

Mogočno starejšeželeznodobno obzidje

Starejšeželeznodobna fibula z ovnovo glavo

Starejšeželeznodobna skitska puščična ost

Starejšeželeznodobna fibula s konjsko glavo

Okras starejšeželeznodobne obredne palice

Najdbe starejšeželeznodobnih keramičnih svitkov

Najdbe starejšeželeznodobnih tkalskih uteži

Najdbe starejšeželeznodobnih predilnih vretenc

Najdba starejšeželeznodobnega kamnitega žrmlja

Distribucija kovaške škaje v starejšeželeznodobni stavbi 24

Distribucija oglja v starejšeželeznodobni stavbi 24.

Distribucija fosforja v starejšeželeznodobni stavbi 24.

Detajl plasti v starejšeželeznodobnih stavbi 24

Detajl plasti v starejšeželeznodobnih stavbi 21
financerji in partnerji