Slovenska recepcija francoske književnosti od klasicizma do simbolizma

Avtor: Tone Smolej

Znanstvena monografija Toneta Smoleja se ukvarja s slovenskim sprejemom francoske književnosti od 17. do 19. stoletja, to pa tako, da so v ospredju izbrana dela desetih francoskih pisateljev, večinoma klasikov. V prvem delu knjige obravnava slovensko recepcijo Molièra, Corneilla in Racina. V drugem delu so raziskani Beaumarchaisovi vplivi na Linharta ter Rousseaujevi na Trdino, Stritarja in Cankarja. Avtorja zanima tudi slovenska recepcija Hugoja in Sueja, posebej pa velja poudariti njegovo študijo o Prešernovem Krstu pri Savici. Tretji del je posvečen književnosti med naturalizmom in simbolizmom. Podrobneje se ukvarja z vplivi Maupassanta in Goncourta, raziskuje pa tudi Baudelairove vplive na slovensko poezijo med obema vojnama. (Darja Pavlič)

Leto izida: 2018

Zbirka: Razprave FF

07. 05. 2024
Oddelek za primerjalno in splošno jezikoslovje

Jezikoslovni dan: 2. študentska konferenca Oddelka za primerjalno in splošno jezikoslovje

28. 02. 2024
Oddelek za zgodovino, Oddelek za etnologijo in kulturno antropologijo, Oddelek za umetnostno zgodovino, Oddelek za geografijo, Filozofska fakulteta Univerze v Ljubljani

Alumniteka: Zgodovina v zidovih: kako pa kaj naša skrb za kulturno dediščino?

27. 02. 2024
Oddelek za etnologijo in kulturno antropologijo, Filozofska fakulteta Univerze v Ljubljani

V tovarni, na protestih in v domačih kuhinjah: med industrijskim delavstvom, o spominih in izkušnjah, o telesu ter spremembah

23. 02. 2024