Filozofska fakulteta Univerze v Ljubljani

Medkulturne literarnovedne študije

O raziskovalnem programu 

Raziskovalni program Medkulturne literarnovedne študije (šifra raziskovalnega programa: P6-0265) združuje raziskovalke in raziskovalce s številnih področij humanistične usmeritve: anglistike, amerikanistike, germanistike, francistike, prevodoslovja, tolmačeslovja, slavistike, slovenistike in primerjalne književnosti. Predmeti preučevanja so medkulturnost v stiku z jeziki, književnostmi in kulturami angloameriškega, frankofonskega in nemškega govornega področja, prav tako pa se ukvarjamo tudi z medkulturnimi stiki z južnoslovanskimi in med drugimi manjšimi kulturami, jeziki in literaturami.

Raziskave v sklopu raziskovalnega programa so usmerjene tako k novim znanstvenim vprašanjem kakor tudi k reinterpretaciji dosedanjih izsledkov v luči novih dognanj, hitrega tehnološkega razvoja (npr. digitalnost in umetna inteligenca) in aktualnega dogajanja v družbi. V središču so tri temeljna področja raziskovanja, in sicer:

1. medkulturne literarnozgodovinske študije: zgodovinski in sociokulturni vidiki,
2. branje in posredovanje književnosti v medkulturnem prostoru,
3. književnost in globalizacija.

Raziskovalni program Medkulturne literarnovedne študije (P6-0265) financira Javna agencija za znanstvenoraziskovalno in inovacijsko dejavnost Republike Slovenije (ARIS) iz sredstev državnega proračuna.

Raziskovalni dosežki  

Izbor projektov, v katerih sodelujejo članice in člani raziskovalnega programa:

1. Ime projekta: Zgodovina doktorskih disertacij slovenskih kandidatov v avstro-ogrski monarhiji (1872–1918)
Tip projekta: Temeljni raziskovalni projekt ARIS
Čas trajanja: 1. 1. 2016–31. 12. 2018
Vodja projekta: red. prof. dr. Tone Smolej (UL)
Opis: Interdisciplinarni raziskovalni projekt je na treh ravneh analiziral in ovrednotil vlogo in pomen intelektualcev s slovenskega etničnega ozemlja, ki so v drugi polovici 19. in na začetku 20. stoletja študirali na Dunaju, v Gradcu (Univerza Karla in Franca v Gradcu) in v Pragi (češka Karlova in Ferdinandova univerza, od 1882). Projekt je ovrednotil vse dostopno gradivo, povezano s približno 150 doktorji, ki so promovirali na filozofski fakulteti omenjenih univerz. Na osnovi le deloma že zbranega gradiva, dostopne primarne in sekundarne literature, virov, še nepregledanega arhivskega gradiva v Gradcu, Ljubljani, Pragi in na Dunaju ter pričevanj (dnevniki, zapisi, pisma, spremne besede in objave v časopisju) je projekt odgovoril na vprašanja: a) kakšne so bile povezave med slovenskimi intelektualci, kakšne so bile njihove povezave z intelektualci iz drugih kulturnih okolij, tako znotraj skupne države kot zunaj nje, v kulturnih centrih in na kulturnih obrobjih, b) kako so se umeščali v kulturno-znanstveni prostor avstro-ogrske monarhije in c) kako so reprezentirali slovenske dežele v tujini ter preko svojega dela doprinesli k oblikovanju strokovne terminologije posameznih strok na Slovenskem.

2. Ime projekta: Začetki slovenske posvetne dramatike in gledališča (1670‒1848)
Tip projekta: Temeljni raziskovalni projekt ARIS
Čas trajanja: 1. 10. 2023–30. 9. 2026
Vodja projekta: dr. Luka Vidmar (ZRC SAZU, Inštitut za slovensko literaturo in literarne vede)
Vodja projekta na UL: red. prof. dr. Tone Smolej
Opis: Projekt obsega sistematično raziskavo in celovito predstavitev začetkov posvetne dramatike in gledališča v slovenščini: od prvega znanega prevoda posvetne drame v slovenščino (ok. 1670) do serije predstav (1848), s katero se je začela neprekinjena tradicija posvetnega gledališča v slovenščini. Projekt presega dosedanje parcialne obravnave te tematike, ki so se – delno pod vplivom nacionalne ideologije – osredotočale na igri Županova Micka (1789) in Matiček se ženi (1790) Antona Tomaža Linharta. Končna sinteza projekta bo razkrila heterogene začetke slovenske posvetne dramatike in gledališča: različne žanre (opera seria, veseloigra, komedija, tragedija), občinstva (plemiško, mestno in kmečko), zglede (iz italijanske, nemške, francoske in angleške književnosti), vplive (npr. lokalno gledališče v latinščini, italijanščini in nemščini), načine (prevod, predelava) in namene ustvarjanja (npr. zabava, moralna vzgoja).

3. Ime projekta: Slovenski literati in cesarska cenzura v dolgem 19. stoletju
Tip projekta: Temeljni raziskovalni projekt ARIS
Čas trajanja: 1. 9. 2020–31. 8. 2024
Vodja projekta: dr. Marijan Dović (ZRC SAZU, Inštitut za slovensko literaturo in literarne vede)
Vodja projekta na UL: red. prof. dr. Tanja Žigon
Opis: Projekt je posegal na področje, ki je bilo doslej slabo in nesistematično raziskano, saj je bila večina pozornosti namenjena odmevnim partikularnim primerom. Namesto parcialnih vpogledov je raziskava – motivirana z izhodiščnima premisama o konstitutivnosti in prikritosti cenzurnih praks – sistematično preučevala zaokroženo obdobje dolgega 19. stoletja (1789–1914), ki je vključevala analizo novih primarnih virov, podrobne študije primerov pa je okvirjala z novo konceptualizacijo moderne institucije cenzure. Korak naprej od dosedanjih raziskav, ki so z izrazom »cenzura« zaznamovale najrazličnejše prakse, je napravila z enotnejšo opredelitvijo cenzure, ki je nato omogočila analizo dejanskih relativno specifičnih področij njene pravne regulacije in implementacije. V književnosti tega obdobja so to področja periodike, knjižnega založništva in gledališča. Prostorski okvir raziskave so predstavljale slovenske dežele v habsburški monarhiji (zlasti Kranjska, a tudi Koroška in Štajerska).

4. Ime projekta: Izobraževanje tolmačev za manj razširjene jezike
Tip projekta: Evropska komisija (JUST/2013/JPEN/AG/4594)
Čas trajanja: 1. 3. 2014–29. 2. 2016
Vodja projekta na UL: doc. dr. Amalija Maček
Opis: Projekt TraiLLD se je osredotočal na raziskovalne in pilotne projekte za izobraževanje ad hoc ali certificiranih sodnih tolmačev za tako imenovane manj razširjene jezike, tj. jezike, ki jih govori majhno število ljudi in ki v EU nimajo (dovolj) akreditiranih sodnih tolmačev, v skladu s 5. in 6. členom Evropske konvencije, Listine Evropske unije in Direktivami 2010/64/EU (o pravici do tolmačenja in prevajanja), 2012/13/EU (o pravici do obveščenosti) in 2012/29/EU (o pravicah žrtev). Univerza v Ljubljani in Združenje sodnih tolmačev SIGV iz Amsterdama sta leta 2015 izvedla pilotno raziskavo in usposabljanje tolmačev za jezikovno kombinacijo arabščina-slovenščina.

5. Ime projekta: TransStar Europa: Razvoj transkulturnih, digitalnih in multitransnacionalnih kompetenc
Tip projekta: Evropska komisija LLP (530880-LLP-1-2012-1-DE-KA2-KA2MP)
Čas trajanja: 1. 1. 2013–31. 12. 2015
Vodja projekta: red. prof. dr. Schamma Schahadat (Univerza v Tübingenu)
Vodja projekta na UL: red. prof. dr. Tanja Žigon
Opis: Cilj projekta TransStar Europa je bil prispevati k razširjanju in izmenjavi manjših jezikov in manj znanih kultur, da bi izostrili posluh širše publike za tovrstne jezike in kulture ter z različnimi raziskavami in dogodki spodbudili dialog, ki bi zmanjšal stereotipe. Projekt je vodil k raziskovanju in razvoju transkulturnih, digitalnih in večjezičnih prevajalskih spretnosti, udeležencem pa je omogočil pridobivanje znanja na področju upravljanja kulture.

Pregled vseh objav članic in članov raziskovalnega programa:

SICRIS.


sicris logo

21. Mednarodni komparativistični kolokvij v okviru 38. Mednarodnega literarnega festivala Vilenica (september 2023)
Med 7. in 8. septembrom 2023 je v Cankarjevem domu potekal 21. Mednarodni komparativistični kolokvij na temo Literatura in duševnost v okviru 38. Mednarodnega literarnega festivala Vilenica.
Na kolokviju so sodelujoči med drugim razpravljali o tem, kakšno je sodobno razumevanje duševnosti v literaturi, kako so literati v preteklosti dojemali duševnost in kako se to vidi v njihovih literarnih besedilih. Poleg tega jih je zanimalo, kakšno je razmerje med literaturo in čustvi, katere duševne vsebine uprizarja otroška književnost in na kakšen način, zakaj med branjem literature lahko občutimo bolečino in ali je branje literature lahko koristno za naše duševno zdravje.
Zbornik povzetkov je na voljo na povezavi.

Mednarodna konferenca Onkraj drugosti: življenje in učenje v harmonijah raznolikosti (september 2022)
Jeseni 2022 je v organizaciji raziskovalnega programa Medkulturne literarnovedne študije na Filozofski fakulteti Univerze v Mariboru potekala konferenca Onkraj drugosti: življenje in učenje v harmonijah raznolikosti.
Namen konference je bil raziskati učinke globalizacije in digitalizacije kot osrednjih mehanizmov oblikovanja aktualnega družbeno-zgodovinskega konteksta na dojemanje, reprezentacijo in pojmovanje Drugega in Drugosti v književnosti in predstaviti raziskovalne dosežke programa Medkulturne literarnovedne študije.
Zbornik povzetkov je na voljo na povezavi.

Mednarodna konferenca Srečevanja s tujim: drugost in sodobna književnost v nemškem jeziku (junij 2021)
Junija 2021 je na Filozofski fakulteti UL potekala mednarodna konferenca Srečevanja s tujim: drugost in sodobna književnost v nemškem jeziku (Fremdbegegnungen: Alterität und deutschsprachige Gegenwartsliteratur), ki jo je v okviru raziskovalnega programa Medkulturne literarnovedne študije organizirala Andrea Leskovec. Uvodno predavanje je imel Bernhard Waldenfels, eden najvidnejših predstavnikov sodobne fenomenologije v nemško govorečem prostoru. Andrea Leskovec je sodelovala s prispevkom Responsives Erzählen.
Več informacij o konferenci in zbornik povzetkov je na voljo na povezavi.

Leta 2021 je članica raziskovalnega programa Amalija Maček prejela nemško-slovensko prevajalsko nagrado Fabjana Hafnerja za prevod romana Moje leto v Nikogaršnjem zalivu Nobelovega nagrajenca Petra Handkeja.

Leta 2021 je član raziskovalnega programa Tone Smolej prejel nacionalno priznanje Prometej znanosti za odličnost v komuniciranju za leto 2020, in sicer za ohranjanje spomina na starejše slovenske znanstvenike in znanstvenice.

Leta 2020 je član raziskovalnega programa Johann Georg Lughofer prejel prestižni avstrijski častni križ za znanost in umetnost (Österreichisches Ehrenzeichen und Österreichisches Ehrenkreuz für Wissenschaft und Kunst), in sicer za organizacijo dogodkov, povezanih z raziskovalnim programom, ki sta jih podprla tudi Veleposlaništvo Republike Avstrije in Avstrijski kulturni forum.

Izbor medijskih objav, v katerih so sodelovali članice in člani raziskovalnega programa:

Radijska oddaja Oder na programu Ars, posneta po članku Mateje Pezdirc Bartol z naslovom Preseganje spolnih stereotipov v sodobni slovenski komediji (Ditka – Milena – Bogdana), objavljenem v reviji Amfiteater. (RTV SLO, Radio Ars, 4. 3. 2025). 

Predstavitev pesniškega prvenca Drevo delfin Alojzije Zupan Sosič (Filozofska fakulteta Univerze v Ljubljani, Ljubljana, 19. 12. 2024).

ZUPAN SOSIČ, Alojzija (intervjuvanka), KORUN, Barbara (oseba, ki intervjuva). Alojzija Zupan Sosič, Drevo delfin: Besedna postaja v Knjigarni FF. [COBISS.SI-ID 224527363]

Sodelovanje Johanna Georga Lughoferja v televizijski oddaji o Josephu Rothu Što je klasik? Joseph Roth (Kaj je klasik? Joseph Roth) na HRT (Hrvatska radiotelevizija, 10. 12. 2024.)

Sodelovanje Alojzije Zupan Sosič v radijski oddaji Literarna matineja (Radio Slovenija, 4. 7. 2024). Pogovor o tem, kako je Ivan Cankar vrednotil književna besedila.

ZUPAN SOSIČ, Alojzija (intervjuvanec), KOZIN, Tina (oseba, ki intervjuva). Kako je Ivan Cankar vrednotil leposlovje?: s prof. dr. Alojzijo Zupan Sosič. Ljubljana: Radiotelevizija Slovenija javni zavod, 2024. [COBISS.SI-ID 201854467]

Sodelovanje Saše Jazbec na okrogli mizi Vse materinščine naše šole: okrogla miza na sejmu knjige Liber.ac: »Poučujem. Prihodnost oblikujem.« (Filozofska fakulteta Univerze v Ljubljani, Ljubljana, 21. 5. 2024).

VOJNOVIĆ, Goran, JAZBEC, Saša, LESAR, Irena, AUTOR, Sabina, ERMENC, Klara S. (diskutanti). Vse materinščine naše šole: okrogla miza na sejmu knjige Liber.ac: »Poučujem. Prihodnost oblikujem.«: UL Filozofska fakulteta, Ljubljana, 21. 5. 2024. [COBISS.SI-ID 196421635]

Sodelovanje Adriane Mezeg v razvedrilni oddaji za mlade Krompir (RTV SLO, TV SLO1, 30. 3. 2024). Pogovor o prevajanju poezije v okviru projekta Sing-a-Vision.

FILAČ, Gaja, KOVAČIČ, Klemen (osebi, ki intervjuvata), ŠKORJAK, Matej, MEZEG, Adriana, VIRC, Benjamin (intervjuvanci): Zavižaj vizijo. [COBISS.SI-ID 205488643]

Sodelovanje Vesne Kondrič Horvat pri povezovanju dogodka v okviru literarnega branja Andreasa Unterwegerja (Filozofska fakulteta UM, Maribor, 20. 3. 2024).

UNTERWEGER, Andreas (avtor, intervjuvanec). Literarno branje Andreasa Unterwegerja: Filozofska fakulteta UM, Maribor, 20. marec 2024. [COBISS.SI-ID 189765123]

Sodelovanje Adriane Mezeg v televizijski oddaji Jutro na Planetu (PLANET TV, 23. 10. 2023). Pogovor o glasbeno-prevajalskem projektu Sing-a-Vision.

KOZEL, Suzana, KRMELJ, Igor (osebi, ki intervjuvata), ŠKORJAK, Matej, MEZEG, Adriana (intervjuvanca). Predstavitev projekta Sing-a-Vision (Zavižaj vizijo). [COBISS.SI-ID 204988675]

Sodelovanje Oliverja Currieja na javnem dogodku v okviru festivala o prevajanju Pranger. Zgodovinski uvod k razpravi o svetovnih ljudskih pravljicah in pripovedkah (Maribor, 11. 10. 2023). 

Sodelovanje Alojzije Zupan Sosič v radijski oddaji Literarna matineja (RTV SLO, 27. 9. 2023). Pogovor o stanju izvirne slovenske kratke proze in njeni priljubljenosti med ustvarjalci, založniki in bralci.

HARLAMOV, Aljoša, MALEŽIČ, Jedrt, TRATNIK, Suzana, ZUPAN SOSIČ, Alojzija, KOZIN, Tina (diskutanti). V kakšni kondiciji je sodobna slovenska kratka pripoved? [COBISS.SI-ID 166816003]

Sodelovanje Mateje Pezdirc Bartol pri predstavitvi knjige 40 let sem delal. Dramatizacije in priredbe Cankarjevega Hlapca Jerneja (Slovenski gledališki inštitut, 16. 3. 2023).

MILOHNIĆ, Aldo, DIVJAK, Žiga, PEZDIRC BARTOL, Mateja, KREFT, Lev (intervjuvanci), DOBOVŠEK, Zala (oseba, ki intervjuva). [COBISS.SI-ID 210678531]

Sodelovanje Mateje Pezdirc Bartol pri predstavitvi znanstvene monografije Blaža Lukana z naslovom Gledališka sinteza (Filozofska fakulteta Univerze v Ljubljani, 2023).

LUKAN, Blaž, DOBOVŠEK, Zala, PEZDIRC BARTOL, Mateja (diskutanti). Blaž Lukan, Gledališka sinteza (Znanstvena založba FF in AGRFT): Besedna postaja v Knjigarni FF. [COBISS.SI-ID 210708483]

Sodelovanje Vesne Kondrič Horvat pri literarnem dogodku in branju z Zoro del Buono (Goethe-Institut, Ljubljana; Filozofska fakulteta UM, Maribor; Knjižnica Gornja Radgona, 21.–22. 11. 2022).

KONDRIČ HORVAT, Vesna (oseba, ki intervjuva). Literarno branje Zore del Buono: pogovorni večer v Ljubljani, Goethe-Institut, 21. 11. 2022, v Mariboru, Filozofska fakulteta, 22. 11. 2022, v Knjižnici Gornja Radgona, 22. 11. 2022. [COBISS.SI-ID 146039043]

Predavanje Đurđe Strsoglavec o prevodih iz južnoslovanskih književnosti (Mestna knjižnica Ljubljana, 10. 10. 2022).

STRSOGLAVEC, Đurđa. Moramo se pogovoriti o južnoslovanskih književnostih. [COBISS.SI-ID 167513603]

Sodelovanje Vesne Kondrič Horvat pri pogovoru s švicarsko-romunsko pisateljico Dano Grigorceo (Center poezije Tomaža Šalamuna, Ljubljana, 6. 10. 2022).

KONDRIČ HORVAT, Vesna (oseba, ki intervjuva). Literarno potovanje pisateljice Dane Grigorcea v Sloveniji: pogovorni večer s švicarsko-romunsko pisateljico. [COBISS.SI-ID 146037251]

Sodelovanje Alojzije Zupan Sosič v radijski oddaji Literarna matineja (RTV SLO, 1. 6. 2022). Pogovor o različnih oblikah vrednotenja literature.

ZUPAN SOSIČ, Alojzija, KOZIN, Tina. Tudi klasiki so lahko uspešnica: s prof. dr. Alojzijo Zupan Sosič o literarnem vrednotenju. [COBISS.SI-ID 110930947]

Sodelovanje Toneta Smoleja v televizijski oddaji Dobro jutro (RTV SLO, 29. 11. 2021). Predstavitev knjige Fjodora M. Dostojevskega.

MOČNIK, Špela, URANKAR, David (osebi, ki intervjuvata), MAROLT, Erika, SMOLEJ, Tone (intervjuvanca). Knjiga meseca novembra: Fjodor M. Dostojevski: Ponižani in razžaljeni. [COBISS.SI-ID 204523267]

Sodelovanje Toneta Smoleja v televizijski oddaji Panoptikum (RTV SLO, TV SLO1, 6. 1. 2021). O zapuščini in aktualnosti Josipa Jurčiča.

JERMAN, Nina (avtor, oseba, ki intervjuva), KOS, Janko, SMOLEJ, Tone, PERENIČ, Urška, RIGLER, Barbara (intervjuvanci). Josip Jurčič danes. [COBISS.SI-ID 46153987]

Sodelovanje Lilijane Burcar v radijski oddaji Ars humana (Radio Slovenija, 3. program, 17. 9. 2020). Predstavitev knjige Kaliban in čarovnica Silvie Federici, h kateri je Lilijana Burcar napisala spremno besedo.

GOLJA, Marko (oseba, ki intervjuva), BURCAR, Lilijana (intervjuvanec). Silvia Federici: Kaliban in čarovnica: Dr. Lilijana Burcar o študiji o strukturnem izkoriščanju žensk na prehodu iz fevdalizma v kapitalizem (ter pozneje). [COBISS.SI-ID 35118083]

Sodelovanje članic in članov raziskovalnega programa na spletni okrogli mizi ob stoletnici prvega doktorata na Univerzi v Ljubljani (15. 7. 2020).

SMOLEJ, Tone, PEJOVNIK, Stane, KRAMBERGER, Petra, PERDIH, Franc, SAMIDE, Irena, ŽIGON, Tanja (diskutanti). Dr. Anka Mayer, njene predhodnice in naslednice (19111931). [COBISS.SI-ID 38401539]

Sodelovanje Toneta Smoleja v oddaji Kulturni fokus (RTV SLO, Radio Prvi, 17. 1. 2020). O zgodovini Filozofske fakultete Univerze v Ljubljani.

AJLEC, Kornelija, SMOLEJ, Tone (intervjuvanca). Zgodovina ljubljanske Filozofske fakultete. [COBISS.SI-ID 71023202]

Sodelovanje Mateje Pezdirc Bartol in Alojzije Zupan Sosič v radijski oddaji Ars Humana (Radio Slovenija, 3. program, 16. 12. 2019). Predstavitev znanstvene monografije Ivan Cankar, literarni revolucionar, ki je izšla ob stoletnici smrti Ivana Cankarja.

NOVAK-POPOV, Irena, PEZDIRC-BARTOL, Mateja, ZUPAN SOSIČ, Alojzija (intervjuvanke). Ivan Cankar, literarni revolucionar. [COBISS.SI-ID 70882658]

Javno predavanje Vesne Kondrič Horvat o Nobelovih nagrajencih v švicarski književnosti na Univerzi vzhodnega Michigana (EMU, Michigan, ZDA, 20. 11. 2019).

KONDRIČ HORVAT, Vesna. Switzerland: a small country of 30 Nobel Laureates – how do they do it?: lecture during the International Education Week, at the Eastern Michigan University, Ypsilanti, the World Languages department, November 20, 2019. [COBISS.SI-ID 25080328]

Sodelovanje Vesne Kondrič Horvat v pogovoru o gostovanju v Ameriki in študiju v Sloveniji na radijski postaji ameriške Univerze vzhodnega Michigana (EMU, Michigan, ZDA, International Education Week, 18. 11. 2019). Focus On EMU: International Education Week.

Sodelovanje Igorja Žunkoviča na simpoziju Stoletje Hlapcev (RTV SLO, 13. 11. 2018).

TOPORIŠIČ, Tomaž, ŽUNKOVIČ, Igor. Stoletje Hlapcev: 1. del. [COBISS.SI-ID 4610907]

Sodelovanje članic raziskovalnega programa v radijski oddaji Kulturni fokus (RTV SLO, Radio Prvi, 26. 10. 2018). Nekaj besed o knjigi Frauen, die studieren, sind gefährlich [Ženske, ki študirajo, so nevarne], ki je izšla pri Znanstveni založbi FF UL.

DEKLEVA, Goran (oseba, ki intervjuva), KRAMBERGER, Petra, SAMIDE, Irena, ŽIGON, Tanja (intervjuvanke): Ženske, ki študirajo, so nevarne: knjiga, ki predstavlja naše pionirke znanosti, prve Slovenke z doktoratom. [COBISS.SI-ID 69128290]

Sodelovanje Igorja Žunkoviča v radijski oddaji Ars Humana (Radio Slovenija, 3. program, 6. 7. 2018). Predstavitev znanstvene monografije z naslovom Evolucija in literatura: literarni darvinizem v precepu literarne vede.

DEKLEVA, Goran (oseba, ki intervjuva), ŽUNKOVIČ, Igor (intervjuvanec). Kako teorija evolucije lahko pomaga pri preučevanju besedne umetnosti. [COBISS.SI-ID 67170914]

Sodelovanje Toneta Smoleja v radijski oddaji Ars humana (Radio Slovenija, 3. program, 26. 2. 2018). Pogovor o zgodovini doktorskih disertacij slovenskih kandidatov v avstro-ogrski monarhiji.

SMOLEJ, Tone (intervjuvanec). »Balzac naj bi ustvaril 3000 literarnih likov. Pravijo, da jih je samo še Bog ustvaril več.«: Z literarnim zgodovinarjem dr. Tonetom Smolejem o svetovni realistični književnosti, o podobi Slovencev v literaturi drugih narodov in o doktoratih, ki so jih naši prapradedje obranili na avstroogrskih univerzah. [COBISS.SI-ID 54658563]

Sodelovanje Tanje Žigon v radijski oddaji Ars humana (Radio Slovenija, 3. program, 15. 1. 2018). Predstavitev knjige o prevajanju učbenikov v 19. stoletju, ki jo je izdala Znanstvena založba FF UL.

KOZIN; Tina (oseba, ki intervjuva), ŽIGON, Tanja, ALMASY, Karin (intervjuvanki). Vloga in pomen prevajanja učbenikov v 19. stoletju. [COBISS.SI-ID 66120546]

Sodelovanje članic in članov raziskovalnega programa v žiriji za literarno nagrado kresnik (Alojzija Zupan Sosič, Tone Smolej, Igor Žunkovič. »Znanih je pet finalistov za Delovo nagrado kresnik« (Delo, 23. 5. 2012); »Tone Smolej: ,Brati dobre romane je užitek‘« (Delo, 23. 6. 2018); »Odločitev bo padla v Cankarjevi sobi« (Delo, 18. 6. 2024).

Aktualni dogodki

15. mednarodni dnevi poezije ljubljanske germanistike (15. Internationale Lyriktage der Germanistik Ljubljana), posvečeni 150-letnici rojstva Rainerja Marie Rilkeja, 7. in 8. aprila 2025 na Filozofski fakulteti Univerze v Ljubljani in v Italiji na gradu Devin v organizaciji Johana Georga Lughoferja.

Gostovanje prof. dr. Marije Ivanicke (Kijev/Tübingen) 25. in 26. februarja 2025 na Filozofski fakulteti Univerze v Ljubljani. Vabilo.